Keçeden Kitap Ayracı Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Keçeden kitap ayracı yapımı evde rahatlıkla uygulayabileceğiniz ve çok keyif alacağınız bir kendin yap çalışmasıdır. Kitap okumayı sevenler kaldıkları yerin belli olması için kitap ayracı kullanırlar. Günümüzde kağıt, plastik, karton, keçe gibi birçok farklı malzemeden yapılmış kitap ayracı bulmak mümkün. Biraz el becerisi olanlar dışarıdan kitap ayracı almak yerine bunu evde kendileri de yapabilirler. Kendi yapacağınız kitap ayracının tasarımı size ait olduğu için daha rahat kullanma imkanınız olur. Bugün sizlerle evde kitap ayracı yapabileceğiniz çok pratik bir uygulama paylaşıyoruz. Küçük ve zarif kitap ayracı kullanmaktan hoşlanıyorsanız bu önerimiz hoşunuza gidebilir. Bu proje sayesinde elinizdeki artık keçe kumaşları da atmak yerine değerlendirme imkanı bulabilirsiniz. Kendi tasarımınız olan güzel bir kitap ayracına sahip olmak isterseniz aşağıda keçeden kitap ayracı yapmak için gerekli malzemeleri ve yapım aşamasının detaylarını bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • İstediğiniz renkte keçe
 • Makas
 • İğne
 • İplik
 • Ataş

Keçeden kitap ayracı nasıl yapılır? sorusunun cevabını merak edenler için aşağıda uygulamanın detaylarını anlatıyoruz.

 • Kitap ayracı yapmak için ilk olarak keçe kumaşın üzerine çiçek, yaprak veya başka bir figür çizmeniz gerekiyor. Bu figürler ataşa takılacağı için çok büyük olmamalı.
 • Figürü çizdikten sonra makas yardımı ile kesin. Kabarık durmasını istiyorsanız aynı figürden ön ve arka olacak şekilde iki parça kesin.
 • Keçe kumaşı kestikten sonra bunun etrafını farklı renkte bir ip ile dikin.
 • Dikişi yaparken alttan ataşın sığacağı kadar bir boşluk bırakın.
 • Son olarak ataşın ucunu alttaki boşluğa geçirin ve ortaya kadar getirin.

Tüm bu aşamalardan sonra keçe kitap ayracı kullanıma hazır. Bu kitap ayracı küçük olduğundan ve ucunda ataş bulunduğu için çocuğunuzun kullandığı defterlerin ucuna tutturmak için de çok işinize yarayabilir. Uygulamayı  yaparken dikiş için farklı renkte ip kullandığınızda kitap ayracı daha şık görünecektir.

Kolay kitap ayracı yapımı ilginizi çekti ise aşağıda ataş kullanılarak yapılmış bazı örnek çalışmaları sizlerle paylaşıyoruz. Bu örneklerden ilham alarak siz de kendiniz ve sevdikleriniz için çok güzel kitap ayraçları yapabilirsiniz.

Keçeden Kitap Ayracı Nasıl Yapılır
Keçeden Kitap Ayracı Nasıl Yapılır
Keçeden Kitap Ayracı Yapımı
Keçeden Kitap Ayracı Yapımı

Önerilen makaleler

1 Yorum

 1. Ne kadar sirin ayraçlar…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial