Kavanozdan Kar Küresi Nasıl Yapılır
Sosyal medyada paylaş

Kar küresi sevilen bir dekoratif süs olduğu için sevdiklerinize özel günlerde ev yapımı hediye vermek isterseniz kar küresi yapmayı deneyebilirsiniz. İsteyen herkes evde kar küresi yapabilsin diye bugün sizlerle bu konuda örnek bir çalışma paylaşıyoruz. Ucuz malzemeler kullanarak güzel bir dekoratif süs yapmak isterseniz kavanozdan kar küresi nasıl yapılır? sorusunun cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kavanozdan Kar Küresi Nasıl Yapılır?

Evde kavanozdan kar küresi yapmak oldukça kolaydır. Bunun içim ilk olarak kapaklı bir cam kavanoz temin etmelisiniz. Bu kavanozun kapağının iyi kapanıyor olması gerekmektedir. Uygulamanın yapımında orta boy ya da küçük kavanozlar kullanarak daha şık bir görünüm elde edebilirsiniz. Kürenin içine sim koyarak kar görünümü verebilirsiniz.

Kavanozdan Kar Küresi
Kavanozdan Kar Küresi

Kar küresi yaparken gliserin kullanarak simlerin yavaş bir şekilde dibe çökmesini sağlayabilirsiniz. Kar küresi yapımında genelde çam kozalağı, kardan adam, noel baba gibi biblolar kullanılsa da siz isterseniz farklı biblolar da tercih edebilirsiniz. Çocuğunuzun küçük oyuncaklarını da kar küresi yapmak için kullanabilirsiniz. Kısacası evde kar küresi yaparken başta cam kavanoz olmak üzere birçok malzemeyi değerlendirebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 1 tane cam kavanoz
  • Sim
  • Su
  • Gliserin
  • Küçük bir biblo
  • Silikon tabancası ya da kuvvetli bir yapıştırıcı

Uygulamanın yapımında toz sim yerine iri sim kullanırsanız daha şık bir görünüm elde edebilirsiniz.

Kavanozdan Kar Küresi Yapımı

Listede verilen malzemeler hazır ise kısa sürede güzel bir kar küresi yapmak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz. Kavanozun üzerinde yapışkanlı etiket varsa uygulama öncesinde bunu çıkararak kavanozu güzelce temizleyin.

  • Bibloyu kavanoz kapağının iç tarafına sağlam bir şekilde yapıştırın. Su ile temas ettiğinde çıkmaması için yapıştırıcının kuruması için bir süre bekleyin.
  • Kavanozun içini su ile doldurduktan sonra içine biraz sim dökün ve birkaç damla da gliserin damlatın.
Kar Küresi Yapımı Resimli Anlatım
Kar Küresi Yapımı Resimli Anlatım
  • Bir çubuk yardımı ile sim ve gliserini su ile güzelce karıştırın.
  • Kavanoz kapağını kapatarak uygulamayı tamamlayabilirsiniz.

İsterseniz kapağın kenarına kurdele ya da farklı malzemeler ile süsleme yapabilirsiniz. Tüm bu aşamalardan sonra kar süresi yapımı tamamdır. Bunu hafifçe sallayıp ters çevirerek kullanabilirsiniz. Evde bu kolay kendin yap çalışmasını denemek isteyenler için aşağıda kavanozdan kar küresi yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Okul öncesi çocukların kavanoz ile yapabileceği kolay bir etkinlik incelemek isterseniz daha önce paylaştığımız kavanozdan akvaryum yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial