Kavanozdan Dekoratif Mumluk Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Bugün sizlerle kavanozdan dekoratif mumluk yapımı başlığı altında evde keyif alarak yapacağınız bir geri dönüşüm çalışması paylaşıyoruz. Cam kavanozlar evde dekoratif süs yapmak için sıkça kullanılmaktadır. Bazı çalışmalarda kavanozlar boyanarak bazılarında da üzerlerine kaplama yapılmaktadır. Bizim size bahsedeceğimiz uygulamada kaplama yapmak için ince çorap kullanılmıştır. Dekoratif mumluk ile evinizi daha romantik bir hale getirmek isterseniz uygulamanın detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kavanozdan Dekoratif Mumluk Yapımı

Evde kavanozdan mumluk yapmak için farklı yöntemler kullanılabilir. İsterseniz kavanozun üzerini akrilik boya ya da sprey boya ile boyayabilirsiniz. Bunu yaparken kavanozun tamamı yerine sadece belirli yerlerini boyayabilirsiniz. Bu şekilde mum yandığı zaman ortaya güzel bir görüntü çıkacaktır. Kavanozu boyamak istemiyorsanız size bahsedeceğimiz yöntemi uygulayarak ince bir çorap ile kaplama yapabilirsiniz. Bu şekilde çorabın deliklerinden süzülen ışıklar karanlıkta güzel bir görünüm oluşturacaktır. Bu yöntem sayesinde hem cam kavanozları hem de yırtık ince çorapları değerlendirebilirsiniz.

Kavanozdan Dekoratif Mumluk
Kavanozdan Dekoratif Mumluk

Gerekli Malzemeler

  • Cam kavanoz
  • İnce çorap
  • Makas
  • Silikon tabancası

Bunların dışında süsleme yapmak için kurdele, pul, boncuk ve küçük parlak taşlar kullanabilirsiniz. Siz de benim yaptığım gibi kavanoz kapağını da kaplayarak mumluğu kullanmadığınız zaman kapağını kapatarak dekoratif süs olarak kullanabilirsiniz.

Kavanozdan Dekoratif Mumluk Nasıl Yapılır?

Cam kavanozun üzerinde yapışkanlı kağıt varsa bunu ılık deterjanlı su ile yıkayarak temizleyin ve kavanozu kurulayın. Ön hazırlık aşamasını ardından dekoratif mumluk yapımına geçebilirsiniz.

  • İlk olarak çorabı makas yardımı ile kavanozun boyutuna uygun uzunlukta kesin. Bunu yaparken biraz fazlalık bırakmayı unutmayın.
  • Kavanoz kapağını da kaplamak isterseniz ona da aynı şekilde uygun bir parça kesin.
  • Sonraki aşamada kavanozu çoraptan kestiğiniz parçanın içine koyun ve açık yerleri silikon tabancası ile yapıştırarak kapatın.
  • Kapağı da aynı şekilde kapladıktan sonra mumluğu kurdele, pul ve boncuk gibi malzemeler ile süsleyebilirsiniz.

Tüm bu aşamalardan sonra kavanozdan dekoratif mumluk yapımı tamamlanmış oluyor. İçine tealight mum koyarak hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Evde bu kolay geri dönüşüm çalışmasını yapmak isteyenler için aşağıda kavanozdan mumluk yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Farklı malzemeler kullanarak mumluk yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız evde dekoratif mumluk yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Kavanozdan Dekoratif Mumluk Yapımı Resimli Anlatım
Kavanozdan Dekoratif Mumluk Yapımı Resimli Anlatım

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial