Kavanozdan Cam Adam Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Kavanozdan cam adam yapımı küçük çocukların hoşuna gidecek bir el işi çalışması olarak dikkatinizi çekebilir. Cam kavanozlar farklı geri dönüşüm çalışmaları ile değerlendirilmektedir. Bu tür çalışmalara sitemizde sıkça yer veriyoruz. Bugün de küçük çocukların çok hoşuna gidecek, kolay bir uygulamadan bahsetmek istiyoruz. Mutfağınızda atılmayı bekleyen cam kavanozlar varsa siz de bunu cam adam yaparak değerlendirebilirsiniz. Evde bu güzel çalışmayı denemek isterseniz gerekli malzemelerin listesini ve uygulamanın yapım aşamasını aşağıda bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 1 tane cam kavanoz
  • İstediğiniz renkte simli-yapışkanlı eva kağıdı
  • Kırmızı ya da başka renkte krapon kağıdı
  • Makas
  • Bir tane çocuk çorabı ( şapka yapmak için )

Uygulamanın yapımında her boyda cam kavanoz kullanılabilir. Kavanoz adamın ağzını ve gözlerini yapışkanlı eva kağıdı ile yapacağınız için ayrıca yapıştırıcı kullanmaya gerek yoktur.

Kavanozdan Nasıl Cam Adam Yapılır?

Kavanozdan cam adam yapımı kolay bir uygulamadır. Çalışmaya başlamadan önce kavanozun üzerindeki yapışkanlı kağıdı çıkarmanız gerekiyor. Bunun için bir kabın içine sıcak su ve bulaşık deterjanı koyun. Kavanozu bir süre deterjanlı suda beklettikten sonra bulaşık teli ile hafifçe ovalayarak etiketi çıkarabilirsiniz. Kavanozu bu şekilde temizledikten sonra aşağıdaki adımları uygulamaya geçebilirsiniz.

  • İlk olarak krapon kağıdını makasla uzun şeritler halinde kesin. Bu parçaları kavanozun içine doldurun. Bu şekilde boya kullanmadan kavanozun renkli görünmesini sağlayabilirsiniz. Elinizde başka çalışmalardan kalan farklı renklerde krapon kağıtları varsa bunları da kullanabilirsiniz. Böylece rengarenk tasarıma sahip bir cam adam yapabilirsiniz.
  • Bir sonraki aşamada simli-yapışkanlı eva kağıdı ile adamın ağzını ve gözlerini yapın. Bunun için makas yardımı ile eva kağıdından iki tane kare parça kesin. Bu kareleri çapraz olarak keserek üçgen haline getirin.
  • Yaptığınız bu üçgen parçalardan iki tanesini göz olarak yapıştırın. Diğer üçgeni de aşağı tarafa ağız olarak yapıştırın.
  • Son olarak çorabı kavanozun üst tarafına geçirin.
  • Tüm bu aşamaların ardından kavanoz adam yapımı tamamdır.

Beraber yapacağınız bu cam adam çocuğunuzun odası için sevimli bir dekor ürünü olabilir. Evde başka çalışmalardan kalan el işi kağıdı parçaları varsa kavanozun içine krapon kağıdı yerine bunlardan da doldurabilirsiniz. Evde kavanozdan oyuncak yapımı hakkında daha iyi fikir sahibi olmanız için aşağıda örnek bir resim paylaşıyoruz. Sizler için hazırladığımız bu çalışma hoşunuza gittiyse buna benzer bir uygulama olan, kavanozdan horoz yapımı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Kavanozdan Cam Adam Yapımı
Kavanozdan Cam Adam Yapımı

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial