Kavanoz Kapağından Gemi Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Kavanoz kapağından gemi yapımı çok kolay bir kendin yap çalışması olduğu için bunu evde keyif alarak uygulayabilirsiniz. Küçük çocuklar suda gemi yüzdürmeyi çok severler. Bugün sizlere bahsedeceğimiz kolay çalışmayı uygulayarak onların suda yüzdürebileceği küçük gemiler yapabilirsiniz. Hatta çalışmayı yaparken çocuğunuzdan da yardım alarak onu da bu tür çalışmalar yapmaya teşvik edebilirsiniz. Çoğumuzun mutfağında boş cam kavanoz bulunmaktadır. Günümüzde bu kavanozlarla farklı çalışmalar yapılarak bunlar değerlendirilmektedir. Bu konuda sizlere ilham verebilecek birçok örnek çalışmayı daha önceden paylaştık. Bugün de sizlere bu kavanozların kapağını değerlendirebileceğiniz çok pratik bir uygulamadan bahsetmek istiyoruz. Evde minyatür gemi yapmak isterseniz aşağıdaki malzemeleri temin ederek hemen çalışmayı yapmaya başlayabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • Kavanoz kapağı
 • Keçe, fon kartonu ya da el işi kağıdı
 • Makas
 • Ahşap çubuk ya da kürdan
 • Yapıştırıcı

Gemiye yapacağınız yelken için her türlü artık kumaş, keçe ve kağıdı kullanabilirsiniz. Uygulamanın yapımında her türlü metal ve plastik kapak kullanılabilir.

Kavanoz Kapağından Nasıl Gemi Yapılır?

Kavanoz kapağından gemi yapmak için önce yelkenliyi hazırlamanız ve ardından bunu kavanoz kapağına sabitlemek gerekiyor. Listedeki malzemeler hazır ise aşağıdaki adımları uygulamaya geçebilirsiniz.

 • İlk olarak yelkenliyi takacağınız direkleri hazırlamakla işe başlayın. Bunun için çöp şiş yapılan ahşap çubukları ya da kürdan kullanabilirsiniz. Kürdanlar tek parça olarak kullanılacağı için herhangi bir işlem uygulamak gerekmiyor. Eğer direği çöp şiş çubuğu ile yapacaksanız bunu keskin bir bıçak ile 3’e bölerek küçültmeniz gerekiyor.
 • Gemiye yelken yapmak için kullacağınız kumaş ya da kağıttan makas yardımı ile üçgen şeklinde bir parça kesin.
 • Kesmiş olduğunuz bu parçanın bir kenarına yapışkan sürdükten sonra bunu çubuğa sarın. Hafifçe bastırarak yelkenlinin direğe iyice yapışmasına dikkat edin.
 • Daha sonra minik bir parça daha kesin ve bunu da direğin en üstüne yapışkan ile sabitleyin.
 • Bu şekilde yelkenliyi yaptıktan sonra sıra bunu gemiye takmaya geldi.
 • Bu aşamada kavanoz kapağının iç kısmına yapıştırıcı sürün ve yelkenlinin olduğu direği yapışkana bastırarak tutturun.
 • Tüm bu aşamalardan sonra kavanoz kapağından gemi yapımı tamamlanmış oluyor.

Bu şekilde istediğiniz sayıda gemi yaptıktan sonra bir kabın içine su doldurarak çocuğunuzun bunları suda yüzdürmesini sağlayabilirsiniz. Yelkenli direğini kavanoz kapağına sabitlerken isterseniz bir mum yakıp bu eriyince bir damla kapağa damlatarak direği bu şekilde yapıştırabilirsiniz. Böylece direk daha sağlam bir şekilde sabitlenebilir. Evde çocuklar için kavanoz kapağı ile oyuncak gemi yapmak isterseniz aşağıdaki görselden ilham alabilirsiniz.

Kavanoz Kapağından Gemi Yapımı
Kavanoz Kapağından Gemi Yapımı

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial