Kavanoz Kapağı Süsleme
Sosyal medyada paylaş

Kavanoz kapağı süsleme evde keyif alarak yapabileceğiniz bir geri dönüşüm uygulamasıdır. Hepimizin mutfağında boş cam kavanoz bulunur. Cam kavanozlar başta biblo ve baharatlık olmak üzere birçok dekoratif ürün yapımında kullanılır. Boyama, dantel ya da kumaş ile kaplama teknikleri kavanoz süslemesi için en sık kullanılan yöntemler arasında bulunur. Bugün sizlere anlatacağımız çalışmada kavanozun üzeri süslenmeden orjinal hali ile bırakılıyor ve kapağına yapılan pratik bir uygulama ile ortaya çok güzel bir dekoratif ürün çıkıyor. Boş kavanozları atmaya kıyamıyor fakat bunların gereksiz yer işgal etmesinden de hoşlanmıyorsanız bu çok kolay kendin yap projesini hayata geçirebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 1 tane cam kavanoz
  • Boya
  • Fırça
  • Kapağın  boyutuna uygun büyüklükte bir biblo
  • Yapışkan

Elinizde hazırda boya varsa bu proje için onu kullanabilirsiniz. Eğer yeni boya alacaksanız daha şık bir tasarım yapmak için yaldızlı boya kullanmayı tercih edebilirsiniz. Kavanoz kapağına yapıştırmak için küçük hayvan figürleri olan bibloları kullanabilirsiniz. Siz de kolay bir geri dönüşüm çalışması gerçekleştirerek güzel bir dekoratif ürüne sahip olmak isterseniz aşağıda kavanoz kapağı nasıl süslenir? sorusunun cevabını paylaşıyoruz.

Uygulamayı yapmaya başlamadan önce etrafa boya bulaşmaması için çalışmayı yapacağınız yere gazete kağıdı sererek, gerekli tedbiri almayı unutmayın. Kavanozun üzerinde ya da kapağında yapışkanlı kağıt varsa bunları çıkarın. Kavanozu ve kapağını güzelce yıkayın ve kurulayın. Ön hazırlık tamamsa uygulamaya başlayabilirsiniz.

  • İlk olarak kavanoz kapağının üzerini hiçbir boşluk kalmayacak şekilde boyayın. Görsel bütünlüğü sağlamak için bibloyu da aynı renge boyayabilirsiniz. Bir sonraki adımı yapmak için sürdüğünüz boyanın kurumasını bekleyin.
  • Boya kuruduktan sonra bibloyu yapışkan ile kapağın tam ortasına yapıştırın. İyice yerleşmesi için elinizle hafifçe bastırın.
  • Sürdüğünüz yapışkan tamamen kuruyunca kavanoz kapağını yerine takın.
  • Tüm bu aşamaların ardından kavanozu baharatlık ya da biblo olarak kullanabilirsiniz.

Bu yöntemi kullanarak istediğiniz sayıda baharatlık veya dekoratif ürün yapabilirsiniz. İsterseniz kavanoz kapağına biblo yerine kumaş ya da keçeden yapacağınız başka süs aksesuarlarını da yapıştırabilirsiniz.

Aşağıda kavanozdan dekoratif süs yapımı ile ilgili örnek bir çalışmayı sizlere fikir vermek amacı ile paylaşıyoruz. Altın yaldızı boya ile boyanan biblo ve kavanoz kapakları sayesinde ortaya çıkan harika ürünleri resimde görüyoruz. Siz de bu tür bir çalışma yaparak salonunuzda kullanmak için çok şık biblolar ya da mutfağınıza farklı bir hava katacak harika baharatlıklar yapabilirsiniz. Dilerseniz kavanozların üzerini de boyayarak  daha şık tasarımlar ortaya çıkarabilirsiniz.


Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial