Kavanoz Kapağı ile Baykuş Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Kavanoz kapağı ile baykuş yapımı okul öncesi çocukların keyif alarak yapacağı bir kendin yap çalışmasıdır. Evde kullanılmayan kavanoz varsa bununla sevimli bir baykuş yapabilirsiniz. Kavanoz kapağı ile baykuş yapmak çocuğunuz için keyifli bir aktivite olabilir. Önerimizi değerlendirmek isterseniz uygulamanın yapımı için gerekli olan malzemelerin listesini ve yapım aşamasının resimli anlatımını aşağıda bulabilirsiniz.

Kavanoz Kapağı ile Baykuş Yapımı

Kavanoz kapağı ile baykuş yapımı için özel olarak malzeme almaya gerek yoktur. Kapağın içini kaplamak için her türlü düz kağıt kullanılabilir. Baykuşun gözleri için de başka çalışmalardan kalan eva parçalarını kullanabilirsiniz. Eğer elinizde eva yoksa boya ile de gözleri yapabilirsiniz. Oynar göz yerine düğme ya da boncuk da kullanılabilir. Çocuğunuzun yapacağı sevimli baykuşun arkasına ince bir ip ile halka yaparak bunu odasının duvarına asabilirsiniz. Aynı uygulamayı kavanoz kapağı yerine yuvarlak bir karton üzerine de yapabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • 1 tane kavanoz kapağı
 • Gözleri yapmak için 2 farklı renkte eva
 • Bir çift oynar göz
 • Kalem
 • Makas
 • Yapıştırıcı

Bunların dışında kavanoz kapağının içini kaplamak için istediğiniz renkte fon kartonu ya da eva.

Kavanoz Kapağı ile Baykuş Nasıl Yapılır?

Uygulamanın yapımı için gerekli olan malzemeler hazır ise sevimli bir baykuş yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

 • Kavanoz kapağının içine kaplayacağınız kağıdın üzerine kapağı koyarak kalem ile çizin.
 • Daha sonra bunu makas ile kesin ve yapıştırıcı yardımı ile kapağın iç kısmına yapıştırın.
 • Farklı renkteki evalarla 2 küçük 2 tane de büyük yuvarlak parça hazırlayın.
 • Kavanoz kapağının içindeki kağıda önce büyük yuvarlak parçayı yapıştırın. Bunun üzerine diğer küçük parçayı ve en üste de oynar gözü yapıştırın.
 • Bu şekilde gözleri yaptıktan sonra küçük bir eva parçası ile de gaga yapıp bunu da yerine yapıştırın.

Tüm bu aşamalardan sonra kavanoz kapağı ile baykuş yapımı tamamlanmış oluyor. İsterseniz küçük bir ip parçasını katlayıp halka yaptıktan sonra bunu silikon tabancası ile kavanoz kapağının arkasına tutturabilirsiniz. Aynı yöntemi uygulayarak baykuş dışında başka hayvan figürleri de yapılabilir. Evde bu kolay kendin yap çalışmasını denemek isteyenler için aşağıda kavanoz kapağı ile baykuş yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Okul öncesi çocukların baykuş yapabileceği kolay bir el işi çalışması incelemek isterseniz daha önce paylaştığımız tuvalet kağıdı rulosundan baykuş nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Kavanoz Kapağı ile Baykuş Yapımı Resimli Anlatım
Kavanoz Kapağı ile Baykuş Yapımı Resimli Anlatım

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial