Kartonla Püskül Yapımı Resimli Anlatım

Kartonla Püskül Yapımı Resimli Anlatım
Sosyal medyada paylaş

Kartonla püskül yapımı resimli anlatım paylaşacağımız bu yazımızı okuduktan sonra siz de hiç zorlanmadan püskül yapabilirsiniz. Püskül, atkıdan perde kenarına, işlemeden dekoratif ürüne kadar birçok farklı yerde kullanılan bir aksesuardır. Kullanım amacına göre farklı büyüklükte olan bu püsküller şık görünümü ile dikkat çeker. Dantel ipi ya da yün gibi farklı ip çeşitlerinden püskül yapmak mümkündür. Püskül yapımında kullanılacak ip çeşidi püskülün kullanım amacına göre farklılık gösterebilir. Bu püskülleri yapmak için kullanılan değişik yöntemler vardır. Püskül yapmak için uygulayabileceğiniz en pratik yöntemlerden birisini bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz. Karton kullanarak püskül yapmak isterseniz bunun için gerekli olan malzemelerin listesini ve uygulamanın detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • İstediğiniz renkte ip
  • Bir parça karton
  • Makas

Kartonla Nasıl Püskül Yapılır?

Kartonla püskül yapmak için ilk olarak kartonu hazırlamakla işe başlamalısınız. Kartonu yapacağınız püskülün büyüklüğüne uygun  boyutta kesin. Bundan sonrasında aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygulamanız yeterlidir.

  • İpin ucundan bir parçayı boşta bırakarak geri kalanını kartona dolayın. ( Bunu yaparken ipi sıkı bir şekilde dolamanız gerekiyor. )
  • İp istediğiniz kalınlığa geldiği zaman ucunu makas ile kesin.
  • Bu parça ile başlangıçta boşta bıraktığınız ip parçasını birbirine bağlayın.
  • Alt taraftan makası dikkatli bir şekilde sokarak ipleri kesip kartondan çıkarın.
  • Bu ipin üst tarafına aynı ya da farklı renkte bir ipi kalın bir şekilde dolayarak sarın. Sonrasında düğüm atıp ipi kesin.
  • Püsküllerin ucunda çıkıntı varsa bunu makas ile keserek düzelttikten sonra yapmış olduğunuz püskülü istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

Bu pratik uygulama sayesinde her ihtiyacınız olduğu zaman hiç zorlanmadan istediğiniz boyutta püskül yapabilirsiniz. Elinizde başka çalışmalardan artan ipler varsa bunlardan rengarenk püsküller yaparak bunları bir ipe geçirip harika bir duvar süsü yapabilirsiniz. Bu yöntemi perde ya da örgülerin kenarını süslemek için de uygulamanız mümkün. Simli iplerle yapacağınız minik püskülleri dekoratif ürün yapımında kullanarak harika tasarımlara imza atabilirsiniz. Kartonla püskül yapımı hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz aşağıdaki resimli anlatımı inceleyebilirsiniz.

Kartonla Püskül Yapımı Resimli Anlatım
Kartonla Püskül Yapımı Resimli Anlatım

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial