Kartondan Yıldız Yapboz Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Evde çocuğunuzla birlikte eğlenceli bir kendin yap çalışması denemek isterseniz kartondan yapboz yapabilirsiniz. Küçük çocuklara bu yapbozu tamamlamak oldukça eğlenceli gelecektir. Evde tasarlayacağınız yapboz ile çocuklara geometrik şekilleri, renkleri ve daha birçok şeyi öğretebilirsiniz. Minik yapbozları tasarlamak ve yapmak oldukça keyifli bir aktivitedir. Önerimizi değerlendirmek isterseniz kartondan yıldız yapboz yapımı hakkındaki detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kartondan Yıldız Yapboz Yapımı

Evde yapboz yapmak için farklı malzemeler kullanabilirsiniz. Kağıt, karton, ahşap çubuk ve eva gibi malzemeler ile yapboz yapabilirsiniz. Bu konuda örnek bir çalışma incelemek isterseniz daha önce paylaştığımız, çocuklar için yapboz yapımı yazımıza göz atabilirsiniz. Bugünkü örnek çalışmamızda da fon kartonu ile yapboz yapımını anlatıyoruz. Elinizde başka çalışmalardan kalan fon kartonu varsa bunu uygulamanın yapımında kullanarak değerlendirebilirsiniz. Biz örnek olarak küçük çocuklara uygun olacak şekilde 3 parçadan oluşan yapboz hazırladık. Siz aynı yöntemi uygulayarak daha büyük bir tasarımda yapabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • İstediğiniz renkte fon kartonu
  • Kalem
  • Makas
  • Silgi

Yıldız Yapboz Nasıl Yapılır?

Yapboz yapmak için kalp, yıldız, çiçek gibi figürlerin yanı sıra sevimli hayvan figürleri de tercih edebilirsiniz. Listede verilen malzemeler hazır ise aşağıdaki adımları uygulayarak 3 parçadan oluşan yıldız yapboz yapabilirsiniz.

  • İlk olarak kartonun üzerine yapmak istediğiniz yapboza uygun boyutta bir yıldız çizin. Sonradan çizgileri silmek için kurşun kalem kullanmalısınız.
  • Çizdiğiniz yıldızın ortasına yapboz parçası oluşturacak şekilde çıkıntılı bir şerit çizin.
Yıldız Yapboz Yapımı Resimli Anlatım
Yıldız Yapboz Yapımı Resimli Anlatım
  • Bu çizgilerin üzerinden makas ile geçerek kesin.
  • Böylece elinizde 3 tane yapboz parçası olacak. Bunların kenarında kalem izi varsa silgi ile silerek çıkarabilirsiniz.

Tüm bu aşamalardan sonra fon kartonundan yıldız yapboz yapımı tamamlanmış oluyor. Düz bir zemin üzerinde çocuğunuz parçaları birleştirerek şekli tamamlayabilir. Yazımızda anlattığımız yöntemi uygulayarak evde istediğiniz şekil ve boyutta yapboz yapabilirsiniz. İsterseniz bu şekilde kalp, çiçek, yıldız ve hayvan figürleri de yapabilirsiniz. Evde bu kolay kendin yap çalışmasını denemek isterseniz aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz. Aynı yöntem ile sevimli bir hayvan figürü yapmak isterseniz, fon kartonu ile kuş yapboz yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial