Kartondan Parmak Zili Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Küçük çocuklar ev yapımı müzik aletlerine ilgi duymaktadır. Evde birlikte yapacağınız müzik aleti ile çocuğunuza müziği sevdirebilir ve el becerisinin gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Bu konuda size fikir verebilmek için yazımızda kartondan parmak zili yapımı paylaşıyoruz. Bir karton parçası ve 2 tane metal kapak ile yapacağınız müzik aleti çocuğunuzun çok hoşuna gidecektir. Önerimiz dikkatinizi çektiyse parmak zili yapımı için gerekli olan malzemeleri ve uygulamanın yapılışını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kartondan Parmak Zili Yapımı

Evde çocuklara müzik aleti yapmak için karton, kavanoz kapağı, teneke kutu, yoğurt kabı, pet şişe, dondurma çubuğu gibi malzemeler kullanılmaktadır. Örneğin pet şişenin içine pirinç ya da boncuk gibi malzemeler koyup bunun kapağını kapatarak kolay bir şekilde marakas yapabilirsiniz. Bu konuda örnek bir çalışma incelemek isterseniz, pet şişeden marakas yapımı yazımıza göz atabilirsiniz. Elinizde karton kutu varsa bununla çocuğunuz için parmak zili yapabilirsiniz. Sizlerle paylaştığımız örnek çalışmada zil yapmak için metal kapak kullanılmıştır. Siz isterseniz pet şişe kapağı da kullanabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Küçük bir parça karton
  • Makas
  • 2 tane metal kapak
  • Silikon tabancası

Bunların dışında kapağı ve kartonu boyamak isterseniz akrilik boya ya da oje kullanabilirsiniz. Müzik aletini süslemek için eva ya da renkli kağıt kullanılabilir.

Kartondan Parmak Zili Nasıl Yapılır?

Karton ve diğer malzemeler hazır ise parmak zili yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

  • Metal kapakları renklendirmek isterseniz bunları oje ya da akrilik boya ile boyayın.
  • Karton kutudan iki parmak kalınlığında bir parça kesin. İsterseniz bu karton parçasını da boya ile renklendirebilirsiniz.
Kartondan Parmak Zili Yapımı Resimli Anlatım
Kartondan Parmak Zili Yapımı
  • Kartona şekil vermek için bunun kenarlarını makas ile keserek yuvarlayabilirsiniz. Düz şekildeki parçayı ortadan ikiye katlayın.
  • Bu şekilde parçaları hazırladıktan sonra kapakların iç kısmına silikon sürerek bunları kartonun iki kenarına güzelce yapıştırın.

Tüm bu aşamalardan sonra parmak zili yapımı tamamlanmış oluyor. Eva ya da renkli kağıt ile kalp, yıldız, çiçek gibi şekiller yaparak bunlarla müzik aletini süsleyebilirsiniz. Bu yazımızda evde müzik aleti yapımı hakkında kolay bir kendin yap çalışması paylaştık. Siz de bu yöntemi uygulayarak evde çocuğunuzla birlikte keyifli vakit geçirebilirsiniz. Başka bir müzik aleti yapmak isterseniz, pipetten pan flüt yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial