Kartondan Kolay Ev Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Kartondan kolay ev yapımı okul öncesi çocukların severek yapacağı bir el işi çalışmasıdır. Çocuklar ev resmi çizmekten ya da çeşitli malzemelerle ev yapmaktan hoşlanırlar. Bu tür çalışmalar sayesinde el becerileri de gelişmektedir. Çocuğunuz küçük olsa bile bu yazımızda bahsedeceğimiz uygulamayı sizin de yardımınızla kolay bir şekilde yapabilir. Kartondan ev yapmak için gerekli olan malzemeleri ve uygulamanın yapımı hakkındaki detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kartondan Kolay Ev Yapımı

Kartondan ev yapmak isteyenlerin yapabileceği en kolay uygulamayı sizlerle paylaşıyoruz. Karton ev yaparken çoğunlukla karton kutu şekline getirilir ve bu biraz zor olabilir. Bu çalışmada karton tek parça halinde kullanılıyor. Bu şekilde küçük çocuklarda zorlanmadan uygulamayı yapabilmektedir.

Gerekli Malzemeler

 • Karton
 • Desenli el işi kağıdı
 • Kalem
 • Cetvel
 • Kapak şeklinde bir plastik
 • Yapıştırıcı

Malzeme listesinde bulunan kapak şeklinde plastik evin kapısını yapmak için gereklidir. Biten ıslak mendil paketlerinin kapakları bunun için uygundur. Eğer bundan bulamazsanız bir kartonu dikdörtgen şeklinde kesip, ikiye katlayarak da kapı şekli verebilirsiniz. Uygulamayı yapmak için özel olarak karton almanıza gerek yok. Evde ayakkabı kutusu ya da buna benzer boş karton kutu varsa bu da işinizi görecektir.

Kartondan Nasıl Ev Yapılır?

Malzemeler hazır ise evi yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya geçebilirsiniz.

 • İlk olarak kartonun üzerine istediğiniz büyüklükte bir ev çizin. Bunun çatısını üçgen ya da oval istediğiniz şekilde çizebilirsiniz.
 • Sonrasında çizgilerin üzerinden makas ile geçerek dikkatli bir şekilde kesin.
 • Desenli al işi kağıdından evin çatısına uygun büyüklükte bir parça yapın ve bunu yapıştırıcı ile yerine tutturun.
 • Şimdi sıra geldi evin kapısını yapmaya. Bunun için ıslak mendil kapağını ya da kartondan yaptığınız kapıyı evin üzerine yapıştırmanız yeterli.
 • Tüm bu aşamalardan sonra kartondan ev yapımı tamamlanmış oluyor.

Bu uygulamayı yapmak için özel olarak malzeme almaya gerek yok. Evi yapmak için herhangi bir karton parçası, çatı ve kapı için de evde bulunan renkli kağıtlar kullanılabilir. İsterseniz kartona evi çizdikten sonra bunun çatısı ve kapısı boya ile de yapılabilir. Beraber yaptığınız bu sevimli karton evi çocuğunuzun odasının duvarına asabilirsiniz. Kendi yaptığı çalışmayı odasının duvarında görmek onu bu tür çalışmalar yapmaya teşvik edebilir. Kartondan ev yapımı hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz aşağıdaki örnek çalışmaları inceleyebilirsiniz. Kartondan ev yapabileceğiniz başka bir çalışma daha incelemek isterseniz önceden paylaştığımız, karton ev yapımı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Kartondan Kolay Ev Yapımı-3
Kartondan Kolay Ev Yapımı-3
Kartondan Kolay Ev Yapımı-2
Kartondan Kolay Ev Yapımı-2
Kartondan Kolay Ev Yapımı-1
Kartondan Kolay Ev Yapımı-1

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial