Kartondan Dokuma Tezgahı Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Kartondan dokuma tezgahı yapımı konusunda bilgi edinerek siz de evde çok güzel dokumalar yapabilirsiniz. Evde küçük parça dokumalar yapmak için karton dokuma tezgahları kullanılabilir. Bu şekilde sehpa örtüsü, Amerikan servis, bardak altlığı ve daha birçok dekoratif ürün yapmak mümkün. Kartondan dokuma tezgahı yapmak için uygun yapıda bir karton seçerseniz dokuma yaparken işiniz kolaylaşır. Evde karton dokuma tezgahı yapmak isterseniz bunun için gerekli olan malzemelerin listesini ve uygulamanın detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kartondan Dokuma Tezgahı Yapımı

Evde karton dokuma tezgahı yapmak için kullanacağınız karton çok ince ve kolay bükülen bir yapıda olmamalıdır. Bu nedenle boş ayakkabı kutusu gibi sert kartonlardan kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Yapacağınız çalışmanın türüne göre karton dokuma tezgahını kare ya da dikdörtgen şeklinde yapabilirsiniz. Kartonu uygun boyutta kestikten sonra bunun karşılıklı iki tarafına kesikler yapmanız gerekiyor. Bu kesikleri yaparken arada eşit oranda mesafe olması için cetvel kullanmanızda fayda var. Kartona yapılan bu kesiklerden ipler geçirilerek dokuma için zemin oluşturulacaktır. Karton tezgahı yaptıktan sonra istediğiniz bir ip ile dokuma yaparak çok güzel tasarımlar oluşturabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Kare veya dikdörtgen şeklinde bir karton
  • Kalem
  • Cetvel
  • Makas

Kartondan Dokuma Tezgahı Nasıl Yapılır?

Malzemeler hazır ise aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygulayarak kartondan dokuma tezgahı yapımına başlayabilirsiniz. İlk olarak yapacağınız tasarıma göre kartondan kare ya da dikdörtgen bir parça kesin.

Kartondan Dokuma Tezgahı Yapımı-1
Kartondan Dokuma Tezgahı Yapımı-1

Bu kartonun alt ve üst tarafına cetvel yardımı ile eşit aralıklarda küçük çeltikler yapın. Yapacağınız bu çeltiklerin hepsinin aynı boyutta olmasına dikkat etmelisiniz. Atacağınız çeltik sayısı çift olmalıdır.

Kartondan Dokuma Tezgahı Yapımı-2
Kartondan Dokuma Tezgahı Yapımı-2

Yaptığınız çeltikleri makas ile dikkatli bir şekilde kesin.

Kartondan Dokuma Tezgahı Yapımı-3
Kartondan Dokuma Tezgahı Yapımı-3

Yaptığınız bu küçük kesiklerin ilkinden ipi geçirin. İpin ucu resimde gördüğünüz gibi karton tezgahın arka tarafında olmalı. Bu ipin gevşememesi için bir bant yardımı ile arkasından tutturun.

Kartondan Dokuma Tezgahı Yapımı-4
Kartondan Dokuma Tezgahı Yapımı-4

İlk üst çeltikten geçirdiğiniz ipi tam karşısındaki çeltiğe getirin ve içinden geçirerek tezgahın arkasına geçirin. Tezgahın arkasından çaprazlamasına yukarı çıkarıp tekrar ön tarafta düz bir şekilde alt sıradaki çeltiğin içine geçirin. Bu şekilde tüm çeltiklerden ipi geçirerek aşağıda gördüğünüz şekilde karton dokuma tezgahı yapabilirsiniz.

Kartondan Dokuma Tezgahı Yapımı-5
Kartondan Dokuma Tezgahı Yapımı-5

Karton dokuma tezgahını yaptıktan sonra ipin ucunu başlangıçta yaptığınız gibi tezgahın arkasına getirin ve bant ile tutturun.

Kartondan Dokuma Tezgahı Yapımı-6
Kartondan Dokuma Tezgahı Yapımı-6

Tüm bu aşamalardan sonra kartondan dokuma tezgahı yapımı tamamdır. Hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kartondan Dokuma Tezgahı Yapımı-7
Kartondan Dokuma Tezgahı Yapımı-7

Bu yazımızda evde küçük parça dokuma yapmak isteyenler için karton dokuma tezgahı resimli anlatım paylaştık. Uygulamayı yaparken yardıma ihtiyaç duyarsanız aşağıda paylaştığımız videoyu izleyebilirsiniz. Kendi yaptığınız karton dokuma tezgahı ile güzel bir tasarım oluşturmak isterseniz daha önceden paylaştığımız, dokuma bardak altlığı yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial