Kartondan Dinozor Parmak Kukla Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Kartondan dinozor parmak kukla yapımı kolay bir el işi çalışması olduğu için okul öncesi çocukların keyif alarak yapacaklarını düşünüyoruz. Küçük çocuğunuz varsa evde onunla birlikte sevimli bir dinozor parmak kukla yaparak eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Bu tür çalışmalar sayesinde çocuğunuzun el becerisine de katkıda bulunabilirsiniz Evde kartondan dinozor parmak kukla yapmak isterseniz bunun için gerekli olan malzemelerin listesini ve uygulamanın yapılışı hakkındaki detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Kartondan Dinozor Parmak Kukla Yapımı

Evde dinozor parmak kukla yapmak oldukça kolaydır. İstediğiniz renkte bir kartona dinozor çizip eva ile gerekli parçaları oluşturarak sevimli bir dinozor yapabilirsiniz. Parmak kukla yapacağınız için dinozorun çok büyük olmaması gerekiyor. Dinozoru yaptıktan sonra siyah keçeli kale ile ağız, göz ve burnu çizebilirsiniz. Son olarak bunun alt tarafına parmakları geçirmek için 2 tane küçük yuvarlak delik yaparak dinozor parmak kukla yapımını tamamlayabilirsiniz. Aynı yöntemi uygulayarak kedi, köpek, tavşan ya da bebek şeklinde de parmak kukla yapmak mümkündür. Okul öncesi kategorimizde bu tür çalışmalardan örnekler bulabilirsiniz. Bu uygulamayı evde denemek istiyorsanız işe ilk olarak aşağıdaki listede bulunan malzemeleri temin etmekle başlayabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • Yeşil ya da farklı renkte fon kartonu
 • Kalem
 • Makas
 • Simli ya da düz eva
 • Yapıştırıcı
 • Dinozora ağız, burun ve göz yapmak için siyah keçeli kalem

Uygulamayı yapmak için kartona dinozor çizmek gerekiyor. Bu konuda çizim yeteneğinize güvenmiyorsanız dinozor çizmek için kalıp kullanabilirsiniz. Daha önceden paylaştığımız dinozor kalıpları yazımızdaki resim galerisine göz atarak buradan istediğiniz dinozor kalıbının çıktısını alabilirsiniz.

Kartondan Dinozor Parmak Kukla Yapımı

Listede verilen malzemeler hazır ise dinozor parmak kukla yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

 • İlk olarak fon kartonunun üzerine dinozor çizmekle işe başlayın. Kalıp kullanarak parmak kukla yapmak isterseniz çıktısını aldığınız dinozor resmini fon kartonunun üzerine karbon kağıt yardımı ile çıkarın.
 • Daha sonra çizdiğiniz dinozoru makas ile keserek çıkarın. Dinozorun daha belirgin olması için isterseniz çizimi kurşun kalem yerine siyah keçeli kalem ile yapabilir ve keserken de bu çizgilerin etrafından makas ile geçebilirsiniz.
 • Dinozoru bu şekilde yaptıktan sonra evanın üzerine 3 tane küçük üçgen çizin.
 • Bu üçgenleri makas ile keserek çıkardıktan sonra parçaları dinozorun sırt kısmına yapıştırarak tutturun.
 • Siyah keçeli kalem ile burun, ağız ve gözü çizin.
 • Son olarak dinozorun alt tarafına kalem ile 2 tane küçük yuvarlak çizin ve bu yuvarlakları keserek çıkarın. Bu kısımlardan parmak geçirileceği için büyüklüklerini ona göre ayarlamanız gerekiyor.

Tüm bu aşamalardan sonra kartondan dinozor parmak kukla yapımı tamamdır. Çocuğunuz hemen parmaklarını kartondaki deliklerden geçirerek parmak kukla ile oynamaya başlayabilir. Bu kolay uygulama sayesinde kısa sürede istediğiniz renkte dinozor şeklinde sevimli kuklalar yapabilirsiniz. İsterseniz gözleri kalem ile kesmek yerine minik oynar gözler de kullanabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz. Evde bu güzel çalışmayı denemek isteyenler için aşağıda kartondan dinozor parmak kukla yapımı hakkında bir örnek paylaşıyoruz.

Kartondan Dinozor Parmak Kukla Yapımı-1
Kartondan Dinozor Parmak Kukla Yapımı-1

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial