Kartondan Baykuş Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Kartondan baykuş yapımı okul öncesi çocuklar için eğlenceli bir kendin yap çalışması olduğu için sizlerle paylaşmak istedik. Çocuklar resim ve boyamanın yanı sıra kağıt, karton ya da eva ile yapılan kesme ve yapıştırma çalışmalarını da severek yapmaktadır. Kartonlar uygun şekillerde kesildikten sonra bu parçalar yapıştırılarak birleştirilerek çok güzel hayvan figürleri yapılmaktadır. Okul öncesi kategorimizde bu çalışmalardan örnekler bulabilirsiniz. Bugün size bahsedeceğimiz kartondan baykuş yapımı da bu çalışmalardan birisidir. Küçük çocuğunuz varsa evde sizin de yardımınızla sevimli bir baykuş yapabilir.

Kartondan Baykuş Yapımı

Baykuş figürü dekoratif süs yapımında ve daha birçok tasarımda kullanılmaktadır. Kocaman gözleri ile sevimli bir görünümü olan baykuşlar okul öncesi etkinliklerde de sıkça karşımıza çıkmaktadır. Bugün size bahsedeceğimiz uygulamada da fon kartonundan baykuş yapılıyor. Bir pipete takacağınız karton baykuş çocuğunuza oyuncak ya da odası için hoş bir dekoratif süs olabilir. Bunu ne şekilde değerlendireceğinizi size bırakıyoruz. Kartondan baykuş yapımı için gerekli olan malzemelerin listesini ve yapım aşamasını aşağıda bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • İstediğiniz 3 farklı renkte fon kartonu
 • Gözler için siyah ve beyaz el işi kağıdı ya da eva
 • Kurşun kalem
 • Makas
 • Yapıştırıcı
 • Pipet

Kartondan Baykuş Nasıl Yapılır?

Listede verilen malzemeler hazır ise hemen baykuşu yapmaya başlayabilirsiniz. Elinizde başka çalışmalardan kalan fon kartonları varsa baykuş yapımında bunları kullanarak değerlendirebilirsiniz.

 • İlk olarak fon kartonlarından birisine oval bir parça çizin. Bunun üst tarafını kenarlardan çıkıntı oluşturacak şekilde kesin.
 • Baykuş tamam şimdi diğer parçaları yapmaya geldi.
 • Baykuşun gövdesi için küçük bir oval parça çizin ve bunu makas ile kesin. Minik bir baklava şekli çizip bunu da kesin. Bu da baykuşun gagası olacak. Gözler için de 2 yuvarlak parça yapın. Bu üç parçayı farklı renklerde fon kartonu ile yapmalısınız.
 • Gövde için yaptığınız parçayı baykuşun alt tarafına doğru yapıştırın. Bunun üst tarafına da gagayı yapışkan ile tutturun.
 • Siyah ve beyaz el işi kağıdı ya da eva ile gözleri yapıp bunları da gözler için hazırladığınız kartonlara yapıştırın. Bu şekilde gözleri de yaptıktan sonra bunları da yerlerine yapışkan ile tutturun.
 • Tüm bu aşamalardan sonra kartondan baykuş yapımı tamamlanmış oluyor. Bunun arkasına uzun bir pipet yapıştırarak istediğiniz şekilde değerlendirebilirsiniz.

Aynı uygulamayı keçe ya da eva ile de yapabilirsiniz. Bu yöntemi kullanarak kedi, köpek, tavşan ve daha birçok hayvan figürü yapmak mümkün. Siz de evde bu çalışmayı denemek isterseniz işinizi kolaylaştırmak için aşağıda kartondan baykuş yapımı hakkında örnek bir çalışma paylaşıyoruz. Buna benzer bir el işi çalışması daha incelemek isterseniz  daha önceden paylaştığımız, fon kartonu ile baykuş yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Kartondan Baykuş Yapımı
Kartondan Baykuş Yapımı

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial