Karton Tabaktan Çanta Kalemlik Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Karton tabaktan çanta kalemlik yapımı okul öncesi çocukların keyif alarak yapacağı bir el işi çalışmasıdır. Karton tabak ve bardaklar okul öncesi etkinliklerde sıkça kullanılmaktadır. Bu malzemeler boyanarak ya da üzerlerine kağıt, karton, eva gibi malzemeler yapıştırılarak çok güzel çalışmalar yapılmaktadır. Küçük çocuğunuz varsa onunla evde karton tabak ile çanta kalemlik yapabilirsiniz. Uygulamanın yapımı hakkındaki detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Karton Tabaktan Çanta Kalemlik Yapımı

Karton tabaktan kalemlik yapmak oldukça kolaydır. Çocuğunuz makas kullanamayacak kadar küçükse karton tabağı onun için kesip zımbalama işlemini yapabilirsiniz. Çanta kalemliğin süslemesini çocuğunuza bırakabilirsiniz. Önerimizi değerlendirmek isterseniz işe ilk olarak aşağıdaki malzemeleri temin etmekle başlamalısınız.

Gerekli Malzemeler

Çanta Kalemlik
Çanta Kalemlik
  • 1 tane karton tabak
  • Kalem
  • Makas
  • Zımba
  • İstediğiniz renkte ince bir kurdele

Kalemliği süslemek için boya ya da başka süsleme malzemeleri kullanabilirsiniz. Karton tabağın içi görünmeyeceği için düz tabaklardan kullanabilirsiniz. Kurdele çantanın sapını yapmak için gerekmektedir. İsterseniz bunun yerine uygun kalınlıkta ip de kullanabilirsiniz.

Karton Tabaktan Çanta Kalemlik Nasıl Yapılır?

Karton tabak ve diğer malzemeler hazır ise çanta kalemlik yapımına başlayabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygulamak.

  • İlk olarak karton tabağın ortasına kalem ile bir çizgi yapın. Bunu yaparken parçaların eşit boyutta olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.
  • Daha sonra bu çizginin üzerinden makas ile geçerek tabağı ortadan ikiye kesin.
  • Çanta yapmak için bu iki parçayı iç tarafları birbirine bakacak şekilde üst üste yerleştirin ve kenarları zımbalayarak parçaları birleştirin. İsterseniz parçaları birleştirmek için zımba yerine yapıştırıcı da kullanabilirsiniz.
  • Kurdeleden istediğiniz uzunlukta bir parça kesin ve bunu birleştirdiğiniz parçaların iki yanına zımbalayarak tutturun.
  • Bu şekilde çantayı yaptıktan sonra üzerini istediğiniz renklerde boyayabilirsiniz.

İsterseniz çantanın üzerini süslemek için bizim yaptığımız gibi evadan kelebek, kalp, çiçek gibi figürler yaparak bunu yapıştırabilirsiniz. Süsleme konusundaki tercihi size bırakıyoruz. Kalemliğin içine çocuğunuzun kalemlerini koyarak bunu odasının duvarına asabilirsiniz. Evde bu kolay kendin yap çalışmasını denemek isteyenlerin işini kolaylaştırmak için aşağıda karton tabak ile çanta kalemlik yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Çocuğunuza tavşan şeklinde bir kalemlik yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız, kağıt havlu rulosu ile tavşan kalemlik yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Çanta Kalemlik Yapımı Resimli Anlatım
Çanta Kalemlik Yapımı Resimli Anlatım

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial