Karton Tabakla Balık Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Karton ve plastik tabak ve bardaklar okul öncesi etkinliklerde sıkça kullanılmaktadır. Bu malzemeler makas ile kesilerek ve çeşitli şekillerde boyanarak güzel çalışmalar yapıktadır. Bu konuda size fikir verebilmek için yazımızda karton tabakla balık yapımı paylaşıyoruz. Tek bir tabak kullanarak sevimli bir balık yapmak isterseniz bu kolay yöntemi deneyebilirsiniz. Küçük çocuğunuz varsa evde onunla birlikte tabak ile balık yaparak eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Önerimizi değerlendirmek isterseniz plastik tabakla balık yapımı hakkındaki detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Karton Tabakla Balık Yapımı

Evde karton tabaktan balık yapmak için farklı yöntemler uygulanmaktadır. Tabağı makas ile uygun şekilde keserek yarım veya bütün olarak kullanabilirsiniz. Uygulamayı karton tabak ile de yapabilirsiniz. Eğer karton tabak kullanacaksanız renkli tabak olursa daha hoş bir görünüm elde edebilirsiniz. Kullanacağınız karton tabak düz beyaz ise bunu boyayabilir ya da üzerine küçük desenler çizebilirsiniz. Size anlatacağımız kolay uygulama sayesinde evde rengarenk balıklar yapabilrisiniz.

 

Karton Tabaktan Balık
Karton Tabaktan Balık

Gerekli Malzemeler

  • 1 tane karton tabak ( beyaz ya da renkli istediğiniz şekilde olabilir. )
  • Makas
  • Yapıştırıcı
  • Keçeli kalem
  • Balığı süslemek için renkli karton, keçe kumaş ya da başka aksesuarlar

Karton Tabakla Balık Nasıl Yapılır?

Karton tabak ve diğer malzemeler hazır ise sevimli bir balık yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

  • Bu çalışmada tek bir uygulama ile balığın ağız ve kuyruğu ortaya çıkıyor. Plastik tabaktan pizza dilimler gibi üçgen bir parçayı keserek çıkarın.
  • Orantılı bir şekil elde etmek için keseceğiniz dilim tabağın kenarından ortasına kadar olmalı.
  • Plastik tabaktan çıkaracağınız parça balığın kuyruğu olacağı için çok küçük olmamasına dikkat etmelisiniz.
  • Keserek çıkardığınız parçaya yapışkan sürün ve bunu tabağın arkasına geniş ucu önden görünecek şekilde yapıştırın.
  • Yapışkan kuruduktan sonra tabağın ön tarafını çevirin ve keçeli kalem ile göz çizin.

Tüm bu aşamalardan sonra balık yapımı tamamlanmış oluyor. Bu sevimli balığı çocuk odasının duvarına asarak dekoratif süs olarak da kullanabilirsiniz. Elinizde başka çalışmalardan kalan kağıt parçaları varsa bunları uygulamanın yapımında kullanarak değerlendirebilirsiniz. Bunun için tek yapmanı gereken renkli kağıtları daire şeklinde keserek tabağa yapıştırmak. İsterseniz kağıt yapıştırmak yerine renkli kalemleri de kullanabilirsiniz. Evde bu kolay çalışmayı denemek isteyenler için aşağıda karton tabakla balık yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Bu tür kolay okul öncesi etkinlikler ilgi alanınıza giriyorsa daha önce paylaştığımız karton tabaktan emoji yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Karton Tabakla Balık Yapımı Resimli Anlatım
Karton Tabakla Balık Yapımı Resimli Anlatım

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial