Karton Kutudan Kitaplık Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Karton kutudan kitaplık yapımı güzel bir geri dönüşüm çalışması olarak ilginizi çekebilir. Çoğumuzun evinde atılmayı bekleyen karton kutu bulunmaktadır. Bu karton kutular rahatlıkla kesildiği ve katlanabildiği için farklı şekillerde değerlendirilebilir. Bunların üzeri boyanarak ya da çeşitli malzemelerle kaplanarak harika tasarımlar oluşturulabilir. Bugün size bahsedeceğimiz uygulamada da karton kutudan küçük bir kitaplık yapılmış. Bu ilham verici proje hakkındaki detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Karton Kutudan Kitaplık Yapımı

Uygulamanın bitmiş halini görünce kartondan kitaplık yapmanın zor olduğunu düşünebilirsiniz. Çalışmanın resimli anlatımını incelediğinizde aslında düşündüğünüz kadar zor olmadığını anlayabilirsiniz. Okula giden çocuğunuz varsa onun kitap ve defterlerini koymak için böyle bir kitaplık yapmayı düşünebilirsiniz. Evdeki gazete ve dergileri muhafaza etmek için de karton bir kitaplık çok işinize yarayabilir. Uygulamanın yapımı için gerekli malzemeleri ve yapım aşamasının detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • 1 tane karton kutu
 • Cetvel
 • Kurşun kalem
 • Falçata
 • Makas
 • Koli bandı
 • İstediğiniz renk ve desende kaplama kağıdı
 • Yapıştırıcı

Güzel bir tasarım oluşturmak için biraz büyük karton kutu kullanmanız gerekmektedir. Kaplama kağıdı olarak her türlü düz ya da desenli kağıt kullanılabilir. Bu konudaki tercih sizin zevkinize bağlı.

Karton Kutudan Kitaplık Nasıl Yapılır?

Karton kutudan kitaplık yapmak için gerekli olan malzemeler hazır ise aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

 • Kartondan kitaplık yapmak için bunun ikiye katlanması gerekiyor. Bunun için cetvel yardımı ile karton kutunun iki tarafına da geniş V şeklinde çizgi yapın ve çizdiğiniz yerden makas ile dikkatlice keserek parçayı çıkarın.
 • Sonraki aşamada kartonu kestiğiniz yerden dikkatli bir şekilde ikiye katlayın. Bu iki parçayı arka tarafları birbiri ile birleşene kadar katladıktan sonra kat yerini koli bandı ile güzelce tutturun.
 • Gerekli yerleri de koli bandı ile yapıştırarak sağlamlaştırdıktan sonra kitaplık yapımı tamamdır. Bunu istediğiniz renk ve desende bir kağıt ile kaplayarak hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bu yazımızda anlatımız geri dönüşüm uygulaması sayesinde hem karton kutuları değerlendirebilir hem de küçük bir kitaplığa sahip olabilirsiniz. Bu sayede evdeki defter, kitap, gazete, dergi ve kağıtların evde yayıntı yapmasını da önleyebilirsiniz. Bu çalışmayı denemek isteyenlerin işini kolaylaştırmak için aşağıda kutudan kitaplık resimli anlatım paylaşıyoruz. Bu tarz geri dönüşüm çalışmaları yapmaktan hoşlanıyorsanız daha önceden paylaştığımız, ayakkabı kutusundan duvar rafı yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Kutudan Kitaplık Resimli Anlatım
Kutudan Kitaplık Resimli Anlatım

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial