Karton Bardaktan Dekotatif Abajur Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Karton bardaktan dekoratif abajur yapımı evde keyif alarak uygulayacağınız bir kendin yap çalışması olduğu için sizlerle paylaşmak istedik. Karton bardaklar çocukların yaptığı birçok el işi çalışmasında kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra bu bardaklarla küçük bir hediye paketi ya da farklı dekoratif süsler yapılabilir. Bugün size bahsedeceğimiz dekoratif abajur yapımında da karton bardak kullanılmaktadır. El yapımı dekoratif süs kullanmaktan hoşlanıyorsanız bu çalışmayı evde hiç zorlanmadan yapabilirsiniz. Önerimizi değerlendirmek isterseniz karton bardaktan dekoratif abajur yapımı için gerekli olan malzemelerin listesini ve uygulamanın videolu anlatımını aşağıda bulabilirsiniz.

Karton Bardaktan Dekoratif Abajur Yapımı

Evde karton bardaktan abajur yapmak oldukça kolaydır. Bunun için tek ihtiyacınız olan şey karton bir bardak ve çubuktur. Karton bardağın iç tarafına ahşap ya da plastik bir çubuk yapıştırarak kolay bir şekilde abajuru yapabilirsiniz. Elinizde artık kumaş varsa bunlarla karton bardağı kaplamak için kullanabilirsiniz. Kumaş yoksa boya ile karton bardağı renklendirebilir ya da üzerine desen yapabilirsiniz. Şık bir dekoratif abajur yapmak isterseniz süslemede boncuk, pul ya da küçük parlak taşlar kullanabilirsiniz. Yapacağınız minyatür abajuru çocuk odasında, salon ya da oturma odasında kullanabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • 1 tane karton bardak
 • Renkli kalemler
 • istediğiniz renkte ince bir kurdele
 • Makas
 • Yapıştırıcı
 • 1 tane plastik şişe kapağı
 • Ahşap ya da plastik bir çubuk

Karton Bardaktan Dekoratif Abajur Nasıl Yapılır?

 • Karton bardağın üst ve yan taraflarına boyalı kalemlerle istediğiniz şekilde süsleme yapın.
 • Karton bardağı ters olarak tutup bunun alt ve üst tarafına ince bir kurdele ya da ince tül yapıştırın.
 • Çubuğu yerine takmadan önce karton bardağın içine yerleştirerek boyunu ölçün. Gerekiyorsa çubuğun ucundan biraz keserek kısaltın. Daha sonra bu çubuğu ters olarak tuttuğunuz karton bardağın içine ortalayarak yapıştırın.
 • Abajurun alt tarafını yapmak için plastik kapağın üstüne yapıştırıcı sürerek bunu çubuğun boşta kalan ucuna yapıştırın.
 • Sürdüğünüz yapışkan kuruduktan sonra plastik kapağın yan tarafına da kurdele yapıştırarak uygulamayı tamamlayabilirsiniz.

Bu kolay kendin yap çalışması sayesinde kısa sürede güzel bir dekoratif abajur yapabilirsiniz. İsterseniz karton bardak süslemesini eva ya da keçe ile de yapabilirsiniz. Elinizde başka çalışmalardan kalan artık kumaşlar varsa bunları da abajur yapımında kullanarak değerlendirebilirsiniz. Evde bu uygulamayı denemek isterseniz aşağıda paylaştığımız, karton bardaktan dekoratif abajur videolu anlatım size bu konuda ilham verebilir. Evde gazete kağıtları ile dekoratif süs yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız, gazete kağıdından yapılan dekoratif süsler yazımıza göz atabilirsiniz.

Bu güzel video için KadınHanem YouTube kanalına teşekkür ederiz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial