Karnabahar Kaç Dakikada Haşlanır?

Karnabahar Kaç Dakikada Haşlanır
Sosyal medyada paylaş

Karnabahar kaç dakikada haşlanır? sorusunun cevabı bu sebzeyi vitaminini kaybetmeden pişirmek için son derece önemlidir. Karnabahar haşlamasının suyunu süzdükten sonra bunun üzerine biraz zeytinyağı döküp, limon sıktıktan sonra sağlıklı ve lezzetli bir salata yapabilirsiniz. Sağlıklı beslenmek isteyenlerin severek tükettiği gıdaların başında karnabahar haşlaması gelmektedir. Karnabaharı dağılmadan ya da çiğ kalmadan haşlayabilmek için ne kadar zaman gerektiğini bilmek oldukça önemlidir. Gereğinden az kaynayan karnabahar çiğ kalabileceği gibi bu sebze fazla haşlandığı zaman da dağılabilir. Bu yazımızda bahsedeceğimiz püf noktalarına dikkat ederek siz de tam kıvamında ve lezzetli bir karnabahar haşlaması yapabilirsiniz.

Karnabaharın Haşlama Süresi Ne Kadardır?

Karnabaharın  haşlanma süresi uygulanan yönteme göre değişebilir. Bu sebzeyi tencerede ya da düdüklüde haşlayabilirsiniz. Her iki şekilde de sebze lezzetinden bir şey kaybetmez fakat düdüklüde haşlanan karnabahar daha kısa sürede pişerek size zaman kazandırabilir. Karnabahar haşlaması yapmaya başlamadan önce sebzeyi bıçak yardımı ile dal dal ayırarak parçalar halinde bölmeniz gerekiyor. Karnabaharı küçük parçalara bölüp düdüklüde kaynattığınız zaman daha kısa sürede haşlanacaktır. Eğer sebzeyi büyük parçalara ayırırsanız o zaman pişirme süresi de uzayacaktır. Tüm sebzelerde olduğu gibi karnabaharın da vitaminini kaybetmeden pişmesi için haşlama süresi mümkün olduğuna kısa tutulmalıdır.

Karnabaharı tencerede haşlayacaksınız bunu küçük parçalar halinde ayırdıktan sonra orta ateşte 10 dakika kaynatmanız yeterli olacaktır. Karnabahar haşlamasını düdüklüde yapmayı düşünüyorsanız böyle bir durumda sebzenin haşlanması için 5 dakikalık süre yeterlidir. Karnabaharı kısa sürede haşlamak istiyorsanız kullanacağınız su miktarını da iyi ayarlamanız gerekmektedir. Bunun için yapmanız gereken ise karnabaharı dal dal ayırdıktan sonra haşlayacağınız tencerenin içine almak ve üzerini geçecek kadar su ilave etmek. Karnabaharı yemek olarak tüketeceğiniz zaman sebzeyi hiç haşlamadan doğrudan salçalı suda pişirebilirsiniz.

Karnabahar haşlandıktan sonra ocağın altını kapatarak suyunu süzmesi için bir süzgece almalısınız. Bu şekilde haşlanmış sebzenin biraz ılımasını bekledikten sonra sade olarak ya da başka haşlanmış sebzelerle birlikte servis yapabilirsiniz. Karnabahar haşlamanın püf noktaları hakkında verdiğimiz bilgileri göz ardı etmezseniz siz de sevdiklerinizle birlikte karnabahar haşlamasını ağız tadı ile yiyebilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial