Karnabahar Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Karnabahar Dondurucuda Nasıl Saklanır
Sosyal medyada paylaş

Karnabahar dondurucuda nasıl saklanır? diye merak ediyorsanız bu yazımızda sorunun cevabı olabilecek yöntemler hakkında bilgiler bulabilirsiniz. Sevilen bir sebze olan karnabaharın sulu yemeğinin dışında kızartması ve haşlaması da sıkça tüketilmektedir. Sağlıklı beslenmeye özen gösterenler bu sebze ile her mevsim yemek pişirmek isteyebilirler. Karnabaharı buzdolabında uzun süre muhafaza etmek mümkün olmadığı için bu konudaki en iyi çözüm derin dondurucuda saklamaktır. Karnabaharı derin dondurucuya kaldırmadan önce yapacağınız bazı uygulamalar sayesinde bu sebze dondurucuda aylarca taze olarak kalabilir.

Karnabahar Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Karnabaharı dondurucuda saklamak için önünüzde iki seçenek bulunmaktadır. Biri sebzeyi çiğ olarak dondurucuya kaldırmak diğeri de şoklamaktır. Size bu yöntemler hakkında vereceğimiz bilgileri okuduktan sonra hangisini uygulayacağınıza karar verebilirsiniz.

Karnabaharı Çiğ Olarak Dondurucuda Saklamak

Karnabaharı çiğ olarak muhafaza etmek isterseniz ilk olarak bunu güzelce temizleyip dal dal ayırın. Sonrasına bir süzgece alarak çeşmenin altında bol su ile yıkayın ve bir süre suyunun süzülmesi için bekletin. Suları süzüldükten sonra karnabaharları tek kullanımlık porsiyonlar halinde ayırın ve bunları buzdolabı poşetlerine koyun. Buzdolabı poşetlerinin içindeki havayı aldıktan sonra poşetlerin ağzını sıkı bir şekilde kapatarak karnabaharları dondurucuya kaldırabilirsiniz.

Karnabaharı Şoklayarak Dondurucuda Saklamak

Şoklama yöntemi sebzeleri deri dondurucuda taze bir şekilde muhafaza etmek için en güvenilir yöntemdir. Siz de karnabaharı şoklayarak dondurucuda muhafaza etmek isterseniz ilk olarak sebzeyi temizleyin ve dal dal ayırın. Daha sonra bunları bir süzgece alarak çeşmenin altında güzelce yıkayın. Bir tencerede su kaynatın. Sonrasında tel süzgeçteki karnabaharları kaynar suyun içine batırın ve bu şekilde 4 dakika bekletin. Sürenin bitiminde süzgeci kaynar sudan alın ve çeşmenin altına tutun. Sonrasında karnabaharların suyunu süzmesi için biraz bekletin. Şokladığınız karnabaharları tek kullanımlık porsiyonlara ayırın ve bunları buzdolabı poşetlerine koyun. Poşetlerin havasını iyice aldıktan sonra ağızlarını hava almayacak şekilde sıkıca kapatın. Tüm bu aşamalardan sonra karnabaharların bulunduğu poşetleri dondurucuya kaldırabilirsiniz.

Karnabahar Dondurucuda Kaç Ay Saklanır?

İlk defa derin dondurucuya karnabahar koyacak olanlar, karnabahar dondurucuda kaç ay saklanır? sorusunun cevabını da merak edebilirler. Karnabaharları uygun poşetlerken içindeki havayı iyice alır ve sonradan da hava ile temas etmeyecek şekilde poşetlerin ağzını kapatırsanız 10 ay boyunca taze olarak muhafaza edebilirsiniz.

Bu yazımızda karnabaharı dondurucuda saklamak için uygulayabileceğiniz yöntemleri sizlerle paylaştık. Bu bilgilerden faydalanarak artık siz de bu sebzeyi taze ve ucuz olduğu mevsimde alarak sonradan tüketmek için güvenli bir şekilde muhafaza edebilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial