Kare Motiften Örgü Şömentabla Yapımı

Sosyal medyada paylaş

Kare motiften örgü şömentabla yapımı tığ ile örgü ören bayanların severek yapabileceği bir el işi çalışmasıdır. Tığ işine başlarken ilk öğrendiğimiz şeylerden birisi küçük kare motif yapmaktır. Rengarenk kare motiflerle birçok güzel tasarım yapmak mümkündür. Bugün sizlere bahsedeceğimiz proje de kare motiflerle yapılıyor. Mutfak veya salonunuzdaki masa için şık ve kullanışlı bir örtü örmek isterseniz böyle bir şömentabla yapmayı düşünebilirsiniz. Kare motiften kolay şömentabla yapmak isteyenler uygulamanın detaylarını aşağıda bulabilirler.

Gerekli Malzemeler

  • İstediğiniz renkte ip
  • İpin kalınlığına uygun tığ

El becerisini güzel bir masa örtüsü yaparak ortaya koymak isteyenler aşağıda, kare motiften örgü şömentabla nasıl yapılır? sorusunun cevabını bulabilirler. Yapacak olanlara kolay gelsin.

  • Şömen tabla yapımı için basit kare motif örneği kullanılmış.
  • Kare motifi yapmak için ilk olarak 6 zincir çekerek halka yapın.
  • Halkanın içine 4 tane 3’lü trabzan ve 4 tane de kutu yapın.
  • Sonradaki sırada kutuların içine 3 trabzan, 1 kutu ve tekrar 3 trabzan yaparak doldurun. 2 zincir çekin ve diğer kutunun içine 3 trabzan, 1 kutu ve yine 3 trabzan yapın.
  • Aynı şekilde örmeye devam ederek kare motifi istediğiniz kadar büyütebilirsiniz.
  • Masanızın boyutuna ve yapacağınız şömen tablanın uzunluğuna uygun sayıda kare motif ördükten sonra sıra bunları birleştirme işleminde.
  • Kare motifleri sadece köşelerden birleştirmeniz gerekiyor. Sonradan uğraşmamak için bunları örerken birleştirebilirsiniz. Kare motiflerin son sıralarında köşeleri yaparken araya çektiğiniz zinciri diğer kare motifteki kutunun içinden geçirerek kolay bir şekilde birleştirebilirsiniz. Araları diğer köşeye kadar normal ördükten sonra burada yine aradaki zinciri diğer kare motifin köşesindeki motifin içinden geçirerek örün.

Bu şömentablanın özelliği motiflerin düz değil de geometrik olarak birleştirilmiş olması. İlk olarak 2 motifi birbirine ekledikten sonra bunun üzerine 4 motif ekleyin, Sonraki sırada 6 motif ekleyin. Bu şekilde basamak şeklinde girinti ve çıkıntılar oluşacak ve bu da yaptığınız şömentablayı daha şık bir hale getirecektir.

Son olarak kenarlara sık iğne ya da zarif bir kenar örerek şömentablayı bitirebilirsiniz. Motifleri örerken tek renk kullanabileceğiniz gibi farklı renklerde de yapabilirsiniz. Böyle şık bir örtüyü salonunuzdaki orta sehpa için de kullanabilirsiniz. Elinizde başka çalışmalardan kalan artık ipler varsa onları da bu şekilde değerlendirebilirsiniz.

Kare motiften masa örtüsü yapımı ile ilgi pratik bir uygulamayı sizlerle paylaştık. Asimetrik bir şömentabla yapmak için istediğiniz örnekte kare motif kullanabilirsiniz. Önemli olan bu motifleri girinti çıkıntı oluşturacak şekilde birleştirmek. İsteyenler aynı çalışmayı dantel motiflerle de yapabilirler. Beyaz ya da renkli dantel ipliği ile yapacağınız şömentabla şıklığı ile evinizin dekorunu daha güzel bir hale getirmenize yardımcı olacaktır.

kare-motiftg-ig-isi-kare-motifkare-motif-ile-masa-ortusu

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial