Kare Motiflerden Örgü Sepet
Sosyal medyada paylaş

Kare motiflerden örgü sepet yapımı tığ ile uygulanan keyifli bir el işi çalışmasıdır. Örgü sepet hepimizin evinde bulunan ve birçok şekilde kullandığımız bir dekoratif üründür. Örgü sepet yapmanın birçok farklı yolu vardır. Biz bugün sizlere tığ ile yapabileceğiniz çok kolay ve güzel bir örgü sepet modelinin yapımını anlatıyoruz. Bu çalışma sayesinde evde sıkılmadan vakit geçirirken, elinizdeki artık ipleri de değerlendirme imkanı bulabilirsiniz. Denemek isteyenler için tığ işi örgü sepet yapımı

İçin gerekli malzemeleri ve yapım aşamasını aşağıda paylaşıyoruz.

Gerekli Malzemeler

 • Tığ
 • İstediğiniz renkte ip

Öreceğiniz tığın kalınlığına uygun bir ip kullanmanız kolay örmeniz bakımından önemlidir. Kare motiften örgü sepet yapmak için biraz daha ince ip kullanırsanız daha şık duracaktır. Tığ ve ipler hazır ise kare motiflerden örgü sepet nasıl yapılır? sorusunun cevabına geçebiliriz.

Örgü sepet yapmak için 5 tane büyük kare motif örmemiz gerekiyor. Motifleri tek renk iple de yapabiliriz fakat daha güzel bir görünüm için orta ve kenarlarda farklı renkler kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

 • İlk olarak 10 zincir çekerek orta halkasını yapın.
 • Halkanın içine 3 dolgu yapın ve 3 zincir çekerek delik yapın. Bu şekilde halkayı kare olacak şekilde doldurun. Sonuçta halkada 4 tane 3’lü dolgu ve 4 tane de delik olmalı.
 • İkinci sırada 3’lü dolguların üzerine 3 zincir çekerek halka yapın. Deliklerin içini ise 3 tane dolgu, bir delik ve tekrar 3 dolgu şeklinde örün. Böylece motif köşeleri oluşarak kare şekli meydana gelecek.
 • Her sırada köşelerin içini 3 dolgu, 1 delik ve tekrar 3 dolgu olarak doldururken, aradaki boşluklarda ise deliklerin içine 3 dolgu ve dolguların üzene de zincir çekerek delikli örün.
 • Aynı şekilde devam ederek motifi istediğiniz kadar büyütebilirsiniz. Motif istediğiniz boyuta geldiğinde son sırayı farklı bir renkte örebilirsiniz.
 • Bu şekilde aynı boyutta 5 tane kare motif örün.
 • Şimdi sıra motifleri birleştirerek sepet şekli vermeye geldi.
 • İki motifi tek kenarlarından sık iğne yaparak birleştirin. 4 motifi 1 tanesinin çevresine teker teker bu şekilde ekleyin.
 • Taban ve kenarlar bu şekilde ortaya çıktıktan sonra diğer kenarları da sık iğne örerek birbirine ekleyin.
 • Son olarak sepetin iki yanına sap yaparak uygulamayı tamamlayabilirsiniz.

Kolay örgü sepet yapımı için en uygun yöntem bu şekilde motifler yaparak birleştirmektir. Böyle kolay bir çalışmayı örgü örmeye yeni başlayanlar da rahatlıkla yapabilirler. Dilerseniz taban ve kenarlarda daha fazla motif kullanarak istediğiniz büyüklükte dekoratif sepet örebilirsiniz. Aşağıda kare motiflerden örgü sepet yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Bunları inceleyerek siz de birbirinden güzel rengarenk örgü sepetler yapabilirsiniz.

Kare Motiflerden Sepet Yapımı
Kare Motiflerden Sepet Yapımı
Kare Motiflerden Örgü Sepet Yapımı
Kare Motiflerden Örgü Sepet Yapımı
Örgü Kare Motif
Örgü Kare Motif
Kare Motiflerden Örgü Sepet
Kare Motiflerden Örgü Sepet

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial