Kararan Altın Takılar Nasıl Parlatılır?

Kararan Altın Takılar Nasıl Parlatılır
Sosyal medyada paylaş

Kararan altın takılar nasıl parlatılır? diye merak ediyorsanız bu sorunun cevabını ve takıları parlatmanın püf noktalarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Alyans, kolye, yüzük ve bilezik gibi altın takılar zamanla kararabilir. Bunun nedeni takıların üzerinde biriken toz ve kirlerdir. Kararan altınları parlatmak için bu kirleri temizlemek gerekmektedir. Bu temizliği düzenli bir şekilde yaptığınızda altın takılarınız her zaman ilk günkü gibi parlak görünebilir. Kararan altınları bir kuyumcuya götürerek parlattırabilirsiniz. İsterseniz kararan altınları parlatmak için satılan hazır karışımlardan alabilirsiniz. Bunların dışında evde uygulayacağınız doğal karışımlar sayesinde de altın takılarınızı tertemiz ve parlak bir hale getirebilirsiniz. Bu yazımızda kararan altınları evde parlatmak için uygulayabileceğiniz yöntemleri sizlerle paylaşıyoruz.

Evde Altın Takları Parlatma Yöntemleri

Evde altın takıları parlatma yöntemleri arasında ilk sıralarda tuz, karbonat, taze sıkılmış limon suyu ve bulaşık deterjanı ile hazırlanan karışımlar bulunmaktadır. Doğal bir içeriğe sahip olan bu tür karışımlar sayesinde altın takılarınızı çizmeden ve onlara herhangi bir zarar vermeden parlamalarını sağlayabilirsiniz. Bu verdiğimiz malzemeleri tek tek ya da birkaç tanesini birbirine karıştırıp, üzerine sıcak su ilave ederek karışımı hazırlayabilirsiniz. Altın takılarınızı bir süre bu karışımda bekletip, bol su ile duruladıktan sonra kurulayabilirsiniz. Evde takılarınızı temizlemek ve parlatmak için pratik bir yönteme ihtiyacınız varsa aşağıdaki karışımı deneyebilirsiniz.

Altın Takıları Parlatmak için Tuz ve Karbonat Karışımı

Altın takıları parlatmak için uygulayabileceğiniz en güvenilir yöntemlerden birisi; tuz, karbonat ve bulaşık deterjanı kullanmaktır.

Gerekli Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı karbonat
  • 1 yemek kaşığı tuz
  • Yarım yemek kaşığı bulaşık deterjanı
  • 1 su bardağı sıcak su
  • Derin bir kap
  • Alüminyum folyo
  • Takıları kurulamak için temiz ve yumuşak bir bez ya da havlu

Uygulamanın Yapılışı

İlk olarak kabın içini alüminyum folyo ile kaplamanız gerekiyor. Sonrasında belirtilen miktarda karbonat, tuz, bulaşık deterjanı ve sıcak suyu bu kabın içine boşaltın. Bunları güzelce karıştırdıktan sonra altın takılarınızı da kabın içine alın. Bu şekilde 10 dakika beklettikten sonra altınları karışımın içinden çıkarın. Eğer bu takılar tırtıklı bir tasarıma sahipse arada temizlenmeyen yerler kalmış olabilir. Böyle bir durumda kullanmadığınız eski bir diş fırçası işinize yarayabilir. Bu fırça yardımı ile aralarda kalan kir ve lekeleri kolay bir şekilde çıkarabilirsiniz. Bunu yaparken fırçayı fazla bastırmamaya dikkat etmelisiniz. Aksi halde takılarınızı temizlemek isterken çizilmelerine neden olabilirsiniz. Uygulamanın sonunda altın takıları bol su ile yıkayarak güzelce durulayın. Durulama işleminin ardından temiz ve yumuşak bir bez ya da havlu ile kurulayın. Bu pratik uygulama sayesinde kararan altın takılarınızı evde kolay bir şekilde parlatmak mümkün.

Altın takıları parlatmak için hangi yöntemi uygularsanız uygulayın burada dikkat etmeniz gereken bazı detaylar vardır. Öncelikle kullanılacak malzeme oranı eşit olmalı ve bu malzemeler sıcak su ile karıştırılmalı. Altını temizlemek ve parlatmak için kullanılacak olan karışım takılara zarar vermemeli. Uygulamayı yaparken takıları sert cisimlerle ve sertçe ovalamamaya dikkat etmelisiniz. Aynı şekilde kurulama işlemini de çok fazla bastırmadan, yumuşak bir bez ya da havlu ile yapmanız gerekiyor.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial