Kapaklarla Renk Eşleştirme Oyunu Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Bugün sizlerle evde çocuğunuz için renk eşleştirme oyunu yapabileceğiniz kolay bir kendin yap çalışması paylaşıyoruz. Okul öncesi etkinliklerde plastik kapaklar sıkça kullanılmaktadır. Evde renk eşleştirme oyunu yapımı için de bu kapaklardan faydalanabilirsiniz. Bu kolay çalışmayı Evde çocuğunuzla birlikte yaparak eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Önerimizi değerlendirmek isterseniz kapaklarla renk eşleştirme oyunu yapımı hakkındaki detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kapaklarla Renk Eşleştirme Oyunu Yapımı

Küçük çocuklar renk eşleştirme oyunu oynamayı severler. Bu tür oyunlar sayesinde hem hafızaları güçlenir hem de renkleri daha kolay öğrenirler. Böyle bir oyuna ihtiyacınız varsa dışarıdan almak yerine evde kendiniz de yapabilirsiniz. Kağıt, karton ya da plastik üzerine renkleri yapıp bunları bir zemin üzerine karışık olarak yerleştirip çocuğunuzdan aynı renkleri bir hizaya getirmesini isteyebilirsiniz. Bu oyunu oynamak çocuğunuzun çok hoşuna gidecektir. Sizlerle paylaşacağımız örnek çalışmada plastik kapakların üzerine renkli kağıtlar yapıştırılarak renk eşleştirme oyunu yapılmış. Elinizde değerlendirilmeyi bekleyen kapaklar varsa siz de bu kolay yöntemi uygulayabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • 8 tane pet şişe kapağı
 • Yapıştırıcı
 • Makas
 • Kalem
 • Keçeli kalem
 • Cetvel
 • Renkli kağıtlar

Eşleştirme oyunu yapmak için 3 farklı renkte kağıt kullanmanız gerekmektedir. Elinizde renkli kağıt yoksa beyaz kağıt ile yapacağınız daireleri renkli kalemler ile boyayabilirsiniz. Elinizde akrilik boya varsa kapakların üzerine kağıt yapıştırmak yerine boya ile renklendirebilirsiniz.

Kapaklarla Renk Eşleştirme Oyunu Nasıl Yapılır?

Kapaklar ve diğer malzemeler hazır ise renk eşleştirme oyunu yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

 • İlk olarak kapaklardan birisini kağıdın üzerine yerleştirin ve kalem ile etrafından geçerek çizin ve makas ile keserek daireyi yapın.
 • Bu şekilde 3 farklı renkte 8 tane daire hazırladıktan sonra bu kağıtlara yapıştırıcı sürerek kapakların üzerine yapıştırın.
Kapaklarla Renk Eşleştirme Oyunu Yapımı Resimli Anlatım
Kapaklarla Renk Eşleştirme Oyunu Yapımı Resimli Anlatım
 • İstediğiniz renkte bir kağıt ile kapakların sığacağı büyüklükte kare yapın.
 • Yaptığınız bu kare şeklindeki kağıdın üzerine kalem ve cetvel ile 9 tane kare çizin.

Tüm bu aşamalardan sonra renk eşleştirme oyunu yapımı tamamlanmış oluyor. Kapakları karelere karışık şekilde sıralayarak hemen oyunu oynamaya başlayabilirsiniz. Evde bu kolay kendin yap çalışmasını denemek isteyenler için aşağıda kapaklarla renk eşleştirme oyunu yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. bu tür kolay okul öncesi etkinlikler ilginizi çekiyorsa daha önce paylaştığımız, kapaklarla hafıza oyunu yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial