Kapaklarla Hafıza Oyunu Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Bugün sizlerle evde çocuğunuz için kolay hafıza oyunu yapabileceğiniz bir kendin yap çalışması paylaşıyoruz. Size anlatacağımız yöntemi uygulayarak evde çocuğunuz ile birlikte hafıza oyunu yaparak eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Okul öncesi çocuklarda el becerisini ve zekayı geliştirmek için farklı etkinlikler bulunmaktadır. Hafıza oyunu da bunlardan birisi olup çocukların çok hoşuna gitmektedir. Çocuğunuzun evde böyle bir oyun oynamasını istiyorsanız dışarıdan almak yerine evde kolaylıkla yapabilirsiniz. Önerimizi değerlendirmek isterseniz plastik kapaklarla hafıza oyunu yapımı hakkındaki detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kapaklarla Hafıza Oyunu Yapımı

Evde hafıza oyunu yapımı için kağıt, karton ve plastik kapaklar kullanılabilir. Oyunun amacı aynı rakam ya da resimleri bulmaktır. Kapakları içine istenen rakam ya da resimler yapıldıktan sonra bunlar karışık bir şekilde sıralanır. Kapaklardan iki tanesinin içine bakılır ve bunda yazılı olan rakamlar akılda tutulmaya çalışılır. Daha sonra diğer kapaklar tek tek açılarak eşleri bulunmaya çalışılır. Çocuklar bu oyunu oynarken hem eğlenir hem de hafızalarını geliştirebilirler.

Kapaklarla Hafıza Oyunu Yapımı
Kapaklarla Hafıza Oyunu Yapımı

Gerekli Malzemeler

  • 10 tane aynı renkte plastik kapak
  • Kağıt
  • Kalem
  • Makas
  • Yapıştırıcı

Bunların dışında zemin olarak kullanmak için renkli fon kartonu ya da örnek uygulamadaki gibi desenli eva kullanabilirsiniz.

Kapaklarla Hafıza Oyunu Nasıl Yapılır?

Sizlerle paylaştığımız örnek çalışmada hafıza oyunu için 1’den 5’e kadar olan rakamlar kullanılmış. Siz isterseniz 1’den 10’a kadar rakam yapabilirsiniz. Bunun için 20 tane kapağa ihtiyaç vardır. Bu hatırlatmayı yaptıktan sonra hafıza oyunu yapımına geçebiliriz.

  • İlk olarak kapakların içine yazacağınız rakamları hazırlamakla işe başlayabilirsiniz. Bunun için beyaz bir kağıda plastik kapağın içine sığacak boyutta bir daire çizin.
  • Bu şekilde 10 tane daire hazırlayın ve makas ile kesin.
  • Kağıttan dairelerin içine 1’den 5’e kadar rakamları yazın. Bunların eş olması için her rakamdan ikişer tane hazırlamalısınız.
  • Bu aşamayı yaptıktan sonra oyunu oynamak için karton ya da eva ile uygun boyutta bir zemin yapın.

Tüm bu aşamalardan sonra hafıza oyunu yapımı tamamlanmış oluyor. İsterseniz kapakların içine rakam yerine renk ya da küçük resimler de yapabilirsiniz. Burada önemli olan her rakam ya da şekilden iki tane olmasıdır. Evde bu kolay okul öncesi etkinliği denemek isteyenler için aşağıda kapaklarla hafıza oyunu yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Evde çocuğunuzla birlikte sevimli bir müzik aleti yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız yoğurt kabından davul yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Kapaklarla Hafıza Oyunu Yapımı Resimli Anlatım
Kapaklarla Hafıza Oyunu Yapımı Resimli Anlatım

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial