Kalpli Toka Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Bugün sizlerle evde kendiniz ya da sevdikleriniz için kolay toka yapabileceğiniz bir kendin yap çalışması paylaşıyoruz. Üzerinde parlak bir kalp bulunan bir saç tokası özellikle küçük kız çocuklarının çok hoşuna gidecektir. Yapıştırıcı kullanmadan sadece iki malzeme ile toka yapmak isterseniz size anlatacağımız kolay yöntemi uygulayabilirsiniz. Önerimizi değerlendirmek isterseniz, kalpli toka yapımı için gerekli olan malzemelerin listesini ve uygulamanın detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kalpli Toka Yapımı

Evde lastikli saç tokası yapmak için çoğunlukla çeşitli kumaşlar, keçe ve eva gibi malzemeler kullanılmaktadır. Kumaş uzun bir şerit şeklinde kesildikten sonra bunun içine lastik yerleştirilip dikilerek çok güzel kumaş tokalar yapılmaktadır. Dikiş dikmeyi bilmeyenler de eva ya da keçe üzerine bir kalıp yardımı ile istedikleri şekli çıkarıp bunu lastik üzerine yapıştırarak kolay bir şekilde saç tokası yapabilirler. Dikişsiz, yapıştırıcısız saç lastikli toka yapmak isterseniz size anlatacağımız kolay yöntemi uygulayabilirsiniz.

Kalpli Toka
Kalpli Toka

Gerekli Malzemeler

 • İstediğiniz renkte düz, simli veya desenli eva
 • Kalem
 • Eva üzerine delik açmak için sivri bir nesne
 • Makas
 • Yuvarlak lastik

Sizlerle paylaşacağımız uygulamada saç tokası yapımı için maske lastiği kullanılmış. Siz de aynı şekilde maske lastiği kullanabilirsiniz. Evde ince lastik toka varsa bununla da kalpli toka yapabilirsiniz.

Kalpli Saç Tokası Nasıl Yapılır?

Eva ve diğer malzemeler hazır ise aşağıdaki adımları uygulayarak kısa sürede harika bir kalpli saç tokası yapabilirsiniz.

 • Elinizde yuvarlak lastik yoksa maskenin kenarındaki lastiği makas ile kesmekle işe başlayın.
 • Bu şekilde lastiği hazırladıktan eva üzerine kalem ile istediğiniz boyutta bir kalp çizin.
 • Sonraki aşamada çizdiğiniz kalbin kenarındaki fazlalıkları makas ile keserek çıkarın.
 • Tokanın parçalarını hazırladıktan sonra sıra bunları birleştirmeye geldi.
 • Kalbin ortasına yan yana olacak şekilde iki tane delik açın. Bu deliklerin lastiğin geçeceği büyüklükte olması yeterlidir.
 • Son olarak lastiği açtığınız bu deliklerden geçirip açık olan uçları düğüm atarak birleştirin.

Tüm bu aşamalardan sonra eva ile kalpli saç tokası yapımı tamamlanmış oluyor. Tokayı kendiniz kullanabilir veya sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Aynı yöntemi kullanarak çiçek, yıldız ve daha birçok farklı şekilde saç tokası yapabilirsiniz. İsterseniz uygulamanın yapımında eva yerine keçe de kullanabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz. Evde bu kolay kendin yap çalışmasını denemek isteyenler için aşağıda kalpli toka yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Maske ile farklı bir toka tasarlamak isterseniz daha önce paylaştığımız maskeden saç tokası yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Kalpli Toka Yapımı Resimli Anlatım
Kalpli Toka Yapımı Resimli Anlatım

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial