Kalpli Örgü Anahtarlık Modelleri
Sosyal medyada paylaş

Kalpli örgü anahtarlık modelleri yapması çok keyifli örgü çalışmalarından birisidir. Tığ ya da şiş ile yapılan örgü anahtarlıklar şık tasarımları ile oldukça dikkat çekicidir. Elinizdeki artık ipleri değerlendirmek için bunları kalpli anahtarlık yapımında kullanabilirsiniz. Sevdiklerimize vereceğimiz el emeği, göz nuru ve anlamlı bir hediye olarak da kalpli anahtarlıklar son derece idealdir. Kendi tasarımınız olan kalpli anahtarlığı dilerseniz evinizde herhangi bir yere asarak güzel bir dekor ürünü olarak da kullanabilirsiniz. Bu tür küçük anahtarlıklar çanta kenarlarında süs olarak da çok hoş durmaktadır. Çantanızın rengine uygun bir kalpli anahtarlık örerek bunu askısının kenarına takarak daha şık görünen bir çantaya sahip olabilirsiniz.

Kalpli Örgü Anahtarlık Nasıl Yapılır?

Kalpli örgü anahtarlık yapımı için tek renk ip kullanabileceğiniz gibi birkaç farklı rengi bir arada da kullanmanız mümkün. Örgüye kalp şekli vermek için az sayıda ilmek ile örgüye başlanır. Daha sonra bunlar arttırılır ve kalp istene boyuta ulaştığında yukarıdan hafifçe büzdürecek şekilde kesme işlemi uygulanarak kalp yapımı tamamlanır. Metal ya da plastik bir zincirli anahtarlık halkası kalbin üst tarafına takılarak uygulama tamamlanır. Bazı kalp modellerinde ise örneğe ortadan başlanır ve kenarlara doğru genişletilerek tasarıma kalp görünümü verilir. Normal tığ ya da şiş örgü tekniklerinin yanı sıra kalpli anahtarlık yapımı için amigurimi örme tekniği de uygulanabilir. Bu konudaki tercih sizin el becerinize bağlıdır.

Kalp şeklinde anahtarlık yapmak oldukça kolaydır. Buradaki en önemli nokta örülen anahtarlıkların süsleme aşamasıdır. Bu konuda elinizdeki farklı malzemeleri kullanarak çok şık tasarımlar yapmanız mümkün. Kalpli anahtarlık örnekleri için süsleme yapımında keçeden çiçek ya da uğur böceği gibi sevimli figürler yapmayı deneyebilirsiniz. Elinizde boncuk ya da pul gibi aksesuarlar varsa bunları da süsleme yapmak için kullanabilirsiniz. Çocuk kıyafetlerinde kullanılan küçük, sevimli düğmeler de bu tarz süslemeleri yapmak amacı ile kullanılabilir. El becerisine güvenenler kalplerin üzerine boncuk veya ip ile istedikleri şekilde işleme yapabilirler. Kalpleri daha şık hale getirmek isterseniz bunların üzerine küçük çiçek motifleri de yapabilirsiniz. Dilerseniz kalp ördükten sonra bunun üst tarafına anahtarlık halkası yerine küçük bir kurdele parçası ile sap yaparak dilediğiniz yere asabilirsiniz. Elinizde beyaz ya da renkli dantel ipliği varsa bunlardan da kalpli anahtarlık yapmanız mümkün. Örgü anahtarlık yapmak isteyenlere ilham verecek bazı örnek çalışmaları aşağıda sizlerle paylaşıyoruz. Siz de kendiniz ya da sevdikleriniz için kalpli anahtarlık yapmak isterseniz aşağıdaki resimlerin üzerine tıklayarak büyütülmüş hallerini inceleyebilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial