Kağıttan Yazı Tahtası Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Plastik ya da ahşap malzeme ile üretilen yazı tahtası çocukların eğitiminde önemli bir yere sahiptir. Çocuklar bu tahtalara harf ve rakamları yazabilir ya da resim çizebilirler. Sizin de böyle bir yazı tahtasına ihtiyacınız varsa bunu evde kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Ev yapımı tahtayı çocuğunuz severek kullanacaktır. Bu konuda uygulayabileceğiniz en kolay yöntemi yazımızda bulabilirsiniz. Önerimiz dikkatinizi çektiyse kağıttan yazı tahtası yapımı hakkındaki detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kağıttan Yazı Tahtası Yapımı

Evde yazı tahtası yapımı oldukça kolaydır. Bunun için uygulayabileceğiniz farklı yöntemler bulunmaktadır. Şeffaf bir dosyanın içine beyaz A4 kağıt koyup bunun kenarlarını yapıştırarak yazı tahtası yapabilirsiniz. Bu konuda örnek bir çalışma incelemek isterseniz evde yazı tahtası yapımı yazımıza göz atabilirsiniz. Bunun dışında dondurma kutusu gibi tahta kaleminin yazabileceği kaygan ve pürüzsüz yüzeyler de tahta yapmak için kullanılabilir. Yapacağınız yazı tahtasını duvara asarak ya da defter gibi elinizde tutarak kullanmak isterseniz kağıt ve koli bandı tercih edebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • A4 kağıt
  • Makas
  • Koli bandı

Bunların dışında süsleme yapmak için sticker ya da kağıt ile yapacağınız süsleri kullanabilirsiniz. Aynı uygulamayı beyaz karton ile de yapabilirsiniz.

Kağıttan Yazı Tahtası Nasıl Yapılır?

Kağıt ve diğer malzemeler hazır ise yazı tahtası yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz. Yazacağınız yazının belirgin olması için uygulamanın yapımında beyaz ya da açık sarı renkte kağıt kullanabilirsiniz.

  • İlk olarak kağıdı düz bir zeminin üzerine kaymayacağı şekilde yerleştirin.
  • Sonrasında koli bandını kağıdın üzerine yapıştırarak kenardaki fazlalığı kesin. Bunu yaparken her iki tarafta pay bırakın ve bunları kağıdın arkasına yapıştırın.
Kağıttan Yazı Tahtası Yapımı Resimli Anlatım
Kağıttan Yazı Tahtası Yapımı Resimli Anlatım
  • Bu şekilde kağıdı baştan sona kadar koli bandı ile kaplayın. Bunu yaparken arada hava boşlukları kalmamasına dikkat etmelisiniz.
  • Kağıdı kapladıktan sonra isterseniz bunun kenarlarına küçük süslemeler yapıştırabilirsiniz.

Tüm bu aşamalardan sonra kağıttan yazı tahtası yapımı tamamlanmış oluyor. Tahtayı bir kartonun üzerine yapıştırarak ya da duvara sabitleyerek kullanabilirsiniz. Evde bu kolay kendin yap çalışmasını denemek isteyenler için aşağıda kağıttan yazı tahtası yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Yazı tahtası yapmak için farklı bir malzeme kullanmak isterseniz, dondurma kutusundan yazı tahtası yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial