Kağıttan Resim Çerçevesi Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Duvar ya da masada kullanılan resim çerçevesi aynı zamanda dekor ürünü işlevi de görmektedir. Sizim de böyle bir dekoratif çerçeveye ihtiyacınız varsa bunu  evde kendiniz de kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Bu konuda işinizi kolaylaştırmak için yazımızda kağıttan resim çerçevesi yapımı paylaşıyoruz. Tek bir kağıt ile güzel bir çerçeve tasarlamak isterseniz uygulamanın yapımı için gerekli olan malzemeleri ve yapım aşamasının detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Kağıttan Resim Çerçevesi Yapımı

Evde resim çerçevesi yapımı için keçe, eva, karton ve kağıt gibi malzemeler kullanılabilir. Kolay bir şekilde çerçeve yapmak isterseniz size bahsedeceğimiz yöntemi uygulayabilirsiniz. Kağıt ile çerçeve yapmak için kare şeklinde beyaz ya da renkli bir kağıt kullanmanız gerekmektedir. Kağıdı katlayarak yapıştırıcı kullanmadan kısa sürede güzel bir tasarıma imza atabilirsiniz. Yapacağınız rengarenk çerçevelerin içine sevdiklerinizin resimlerini koyarak bunları duvara asabilir ya da masanızın üzerinde kullanabilirsiniz.

Kağıttan Resim Çerçevesi
Kağıttan Resim Çerçevesi

Gerekli Malzemeler

 • İstediğiniz renkte düz veya desenli A4 kağıt
 • Makas

Kağıttan Resim Çerçevesi Nasıl Yapılır?

A4 kağıdı kenarından katlayarak üçgen hale getirerek makas ile kesin. Bu ön hazırlık aşamasının ardından resim çerçevesini yapmaya başlayabilirsiniz.

 • Kare şeklindeki kağıdı ilk olarak üçgen şeklinde katlayıp katlama yerlerini belirginleştirin.
 • Ardından kağıdı açıp aynı işlemi diğer çapraz kenarlar için de yapın. Katlama yerlerini belirginleştirmek gerçek katlamaların daha düzgün olmasını sağlayacaktır.
 • Kağıdı tepe uçları tam ortasına gelecek şekilde üçgen olarak katlayın. Katladığınız üçgenleri açın.
 • Kağıdın sivri ucu katladığınız üçgenin katlama yerine gelecek şekilde daha küçük bir üçgen olarak yeniden katlayın. Bu üçgeni açmadan bir kere daha içeri doğru katlayın.
 • Diğer kenarlar için de aynı işlemi yapın.
Kağıttan Resim Çerçevesi Yapımı Resimli Anlatım
Kağıttan Resim Çerçevesi Yapımı Resimli Anlatım
 • Bu şekilde kenarları daha kabarık ortası çerçeve şeklinde bir görüntü elde edin.
 • Daha sonra kağıdı tersine çevirin. İlk başta yaptığınız kenarlardan içeri doğru üçgen şeklinde katlama işlemini yeniden yapın.
 • En son olarak üçgenleri sivri uçları dışarı çıkacak şekilde bir kere daha katlayın. Bu işlemi yaparken orantılı katlamaya dikkat edin.
 • Kağıdı çevirip çerçeveyi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kağıttan resim çerçevesi yapımı bu şekilde olup hazırladığınız çerçevenin içine resim koymak için son katladığınız üçgenleri hafifçe açın. Resmi içine yerleştirip yeniden kenarlarından kapatın. Bu şekilde istediğiniz zaman resimleri değiştirebilirsiniz. Yazımızda anlattığımız kolay yöntem sayesinde istediğiniz renk ve boyutta dekoratif çerçeveler yapabilirsiniz. Evde bu kolay kendin yap çalışmasını denemek isteyenler için aşağıda kağıttan resim çerçevesi yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Farklı bir malzeme kullanarak dekoratif çerçeve yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız ıslak havlu kapağı ile resim çerçevesi yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial