Kağıttan Nasıl Yaprak Yapılır?

Kağıttan Nasıl Yaprak Yapılır
Sosyal medyada paylaş

Kağıttan nasıl yaprak yapılır? sorusunun cevabını öğrenerek siz de yapacağınız el işi çalışmalarında kolay bir şekilde yaprak tasarlayabilirsiniz. Okul öncesi etkinliklerde, farklı el işi ve kendin yap uygulamalarında yaprak figürü sıkça kullanılmaktadır. Aynı boyutta yaprakları kısa sürede yapmak için yaprak şablonu kullanılabilir. Elinizde hazır yaprak şablonu yoksa kullanacağınız yaprakları kendiniz yapmanız gerekebilir. Böyle bir durumda sizlerle paylaşacağımız kolay yaprak yapımı çalışması işinize yarayabilir. Kağıttan yaprak yapmak isterseniz aşağıdaki malzemeleri temin ettikten sonra paylaşacağımız resimli anlatımdan faydalanabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Açık ya da koyu yeşil renkte el işi kağıdı
  • Kurşun kalem
  • Makas

Sonbahar temalı bir çalışma yapacaksanız yaprak yapımı için sarı ya da kahverengi el işi kağıdı kullanabilirsiniz.

Kağıttan Yaprak Yapımı

Kağıttan yaprak yapmak zor geliyorsa bunun en kolay yöntemini sizinle paylaşıyoruz. Malzemeler hazır ise aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

  • Yeşil el işi kağıdından kare şeklinde parçalar kesmekle işe başlayın.
  • Bu kare kağıtları iki çapraz ucundan birleştirip katlayarak üçgen şekline getirin.
  • Daha sonra kurşun kalem ile üçgenin geniş tarafına bir uçtan diğerine kadar yarım daire çizin. Kağıdı ters çevirerek diğer tarafa da aynı şekilde çizim yapın.
  • Yaprağın kenarlarının tırtıklı olması için kurşun kalem ile çizdiğiniz yarım daire şekillerinin kenarlarına girinti ve çıkıntılar yapın. Daha sonra bu çizgilerle belirlediğiniz yerleri makas yardımı ile dikkatli bir şekilde kesin.
  • Katlanmış şekildeki kağıdı açtığınız zaman ortaya güzel bir yaprak çıkacaktır.

Bu şekilde istediğiniz sayıda yaprak yaparak bunları ağaç ve çiçek yaparken kullanabilirsiniz. Yaprakların kenarlarının tırtıklı değil de düz olmasını istiyorsanız o zaman üçgen kağıda sadece yarım daire çizerek kesmelisiniz. Aynı uygulamayı el işi kağıdı dışında fon kartonu ya da eva kağıdı ile de yapabilirsiniz. Beyaz kağıtlara bu yöntemi kullanarak yaprak çizdikten sonra yeşile boyayarak da uygulamayı farklı şekilde yapmanız mümkün. Bu kolay çalışmayı denemek isterseniz aşağıda paylaştığımız, kağıttan yaprak yapımı resimli anlatım konu hakkında daha iyi fikir sahibi olmanızı sağlayabilir.

Kağıttan Yaprak Yapımı Resimli Anlatım
Kağıttan Yaprak Yapımı Resimli Anlatım
Kağıttan Yaprak Yapımı Resimli Anlatım-1
Kağıttan Yaprak Yapımı Resimli Anlatım-1
Kağıttan Yaprak Yapımı Resimli Anlatım-2
Kağıttan Yaprak Yapımı Resimli Anlatım-2
Kağıttan Yaprak Yapımı Resimli Anlatım-3
Kağıttan Yaprak Yapımı Resimli Anlatım-3

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial