Kağıttan Lamba Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Bugün sizlerle evde dekoratif lamba yapabileceğiniz kolay bir kendin yap çalışması paylaşıyoruz. Odanızda farklı bir atmosfer oluşturmak isterseniz size anlatacağımız kolay yöntemi uygulayabilirsiniz. Loş ışık veren bu lamba gece lambası olarak da kullanılabilir. Az yer kaplayan çık bir dekoratif ürüne sahip olmak isterseniz kağıttan lamba yapımı hakkındaki detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kağıttan Lamba Yapımı

Evde lamba yapımı için genelde teneke kutu ve karton kutular kullanılmaktadır. Bu tür kutuların üzerine delik açarak çiçek, kalp, yıldız ya da başka desenler oluşturabilirsiniz. Sonrasında kutunu içine pilli tealight mum koyarak kendi tasarımınız olan lambayı kullanabilirsiniz. Bu konuda örnek bir çalışma incelemek isterseniz, vicks kutusundan lamba yapımı yazımıza göz atabilirsiniz. Elinizde bu tür karton ya da teneke kutu yoksa kağıt kullanarak da lamba yapabilirsiniz. Beyaz ya da renkli kağıt kullanarak yapacağınız lamba şık görünümü ile dikkat çekecektir.

Gerekli Malzemeler

  • İstediğiniz renkte kağıt
  • Kalem
  • Delik açmak için iğne ya da raptiye
  • Zımba ya da bant
  • Pilli tealight mum

Kağıttan Lamba Nasıl Yapılır?

Kağıt ve diğer malzemeleri temin ettiyseniz lamba yapımı için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

  • Kağıdın ortasına istediğiniz boyutta bir kalp çizin. Sizlerle paylaştığımız örnek çalışmada büyük bir kalp çizilmiştir. İsterseniz bunun yerine birkaç tane küçük kalp de çizebilirsiniz.
  • Çizimi yaptıktan sonra çizgilerin üzerinden raptiye ile geçerek delikler açın. Bunu yaparken arada boşluk bırakmalısınız.
Kağıttan Lamba Yapımı Resimli Anlatım
Kağıttan Lamba Yapımı Resimli Anlatım
  • Anlattığımız şekilde delikleri yaptıktan sonra isterseniz bunların üzerinden çöp şiş çubuğu ile geçerek daha geniş olmalarını sağlayabilirsiniz.
  • Kalp yapımını tamamladıktan sonra kağıdı rulo şeklinde sarın ve ek yerini zımbalayarak birleştirin. İsterseniz zımba yerine bant da kullanabilirsiniz.

Tüm bu aşamalardan sonra kağıttan lamba yapımı tamamdır. Lambayı istediğiniz yere yerleştirin ve pilli tealight mumu yakarak içine koyun. Delikler sayesinde kağıdın üzerinde ışıklı bir kalp oluşacaktır. İsterseniz kalp yerine yıldız ya da başka bir şekilde tercih edebilirsiniz. Kağıdın üzerine deliklerle isim ya da harf yaparak da lambayı kullanabilirsiniz. Evde bu kolay kendin yap çalışmasını denemek isterseniz aşağıdaki videoyu izleyerek uygulamanın detaylarını öğrenebilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial