Kağıttan Kolay Parmak Kukla Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Kağıttan kolay parmak kukla yapımı küçük çocukların hoşuna gidecek bir el işi çalışmasıdır. Çocuklar kuklalarla oynamayı sevdikleri için keçe, karton ve eva gibi malzemelerle farklı kuklalar yapılmaktadır. Bugün size anlatacağımız çalışmada kukla yapımında kağıt kullanılmaktadır. Çocuğunuzla birlikte evde eğlenceli bir el işi çalışması denemek isterseniz, kağıttan parmak kukla yapabilirsiniz. Uygulamanın yapımı için gerekli olan malzemelerin listesini ve uygulamanın resimli anlatımını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kağıttan Kolay Parmak Kukla Yapımı

Bildiğiniz gibi farklı kukla çeşitleri bulunmaktadır. İp ile oynatılan ve ele takılan kuklaların yanı sıra parmağa takılan kukla çeşitleri de bulunmaktadır. Daha önceden çoraptan kukla yapımını sizlerle paylaşmıştık. Evde kullanılmayan çoraplar varsa bunları kukla yaparak değerlendirebilirsiniz. Bu yazımızda bahsedeceğimiz kağıttan parmak kukla yapımı ise oldukça kolaydır. Kağıdı parmak boyutunda kesip, buna ağız ve göz yaparak sevimli kuklalar tasarlayabilirsiniz. Çocuklar da kolay bir şekilde kukla yapabilsinler diye sizler için kolay bir el işi çalışması hazırladık.

Gerekli Malzemeler

  • İstediğiniz renkte A4 kağıt
  • Makas
  • Yapıştırıcı
  • Siyah ve kırmızı keçeli kalem

Kağıttan Parmak Kukla Nasıl Yapılır?

Kağıttan parmak kukla yapmak için düz beyaz kağıt da kullanabilirsiniz. İsterseniz bu kağıtları kuru boyalarla boyayarak da kullanmanız mümkün. Malzemeler hazır ise parmak kukla yapımına başlayabilirsiniz.

  • İlk olarak kağıttan parmak kalınlığında uzun bir parça kesin.
  • Bu kağıt parçasını parmağınıza uygun şekilde rulo olarak sarın ve ek yerine yapıştırıcı sürerek birleştirin.
  • Siyah ve kırmızı keçeli kalemleri kullanarak kuklanın gözlerini ve ağzını yapın.
  • Son olarak kağıttan kuklaya uygu boyutta üçgen bir parça kesin. Bunu kırmızı keçeli kalem ile boyayın ve siyah keçeli kalem ile de benekler yapın.
  • Şapkayı kuklanın üst tarafına yapıştırın.

Tüm bu aşamalardan sonra kağıttan parmak kukla yapımı tamamlanmış oluyor. Bu kolay el işi çalışması sayesinde evde çok güzel kuklalar yapabilirsiniz. İsterseniz kukla yapımında fon kartonu, keçe ya da eva gibi malzemeler de kullanabilirsiniz. Malzeme seçimini size bırakıyoruz. Evde bu çalışmayı denemek isterseniz aşağıda paylaştığımız, parmak kukla yapımı resimli anlatım bu konuda işinize yarayabilir. Dinozor şeklinde bir kukla yapmak isterseniz daha önceden paylaştığımız, kartondan dinozor parmak kukla yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Parmak Kukla Yapımı Resimli Anlatım
Parmak Kukla Yapımı Resimli Anlatım

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial