Kağıttan Saat Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Bugün sizlerle evde keyif alarak yapacağınız bir kendin yap çalışması paylaşıyoruz. Çocuklara saati öğretmek için karton veya kağıt gibi malzemeler kullanılarak duvar saati ve kol saati yapılmaktadır. Size bu konuda fikir vermek için yazımızda kağıttan kol saati yapımı paylaşıyoruz. Anlatacağımız yöntemi uygulayarak çocuğunuzla birlikte sevimli bir saat  yapabilirsiniz. Önerimiz ilginizi çektiyse uygulamanın detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kağıttan Kol Saati Yapımı

Evde kağıt saat yapımı oldukça kolaydır. Kare şeklindeki bir kağıdı uygun teknik ile katlayarak kısa sürede kol saati yapabilirsiniz. İsterseniz beyaz bir kağıdın üzerine renkli kalemler ile desenler yaparak bununla saati yapabilirsiniz. Saatin kordon kısmına çocuğunuzun ismini yazarak özel bir tasarım hazırlayabilirsiniz. Saatin kasa kısmına rakamları yazabileceğiniz gibi isterseniz bu kısma sticker ya da renkli kalemlerle süsleme yapabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz.

Kağıttan Saat Yapımı
Kağıttan Saat Yapımı

Gerekli Malzemeler

  • 20×20 cm boyutunda kare bir kağıt yeterli olacaktır.

Süsleme yapmak için renkli kalemler ve sticker kullanabilirsiniz. Uygulamanın yapımında beyaz ya da renkli kağıdın yanı sıra isterseniz desenli kağıt da kullanabilirsiniz.

Kağıttan Kol Saati Nasıl Yapılır?

Kağıt ile saat yapmak için malzemeler hazır ise aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

  • İlk olarak kağıdı üçgen şeklinde ortadan ikiye katlayın. Katlama yerine tırnağınız ile iz yapıp açın.
  • Kağıdın pozisyonunu bozmadan alttaki sivri ucu katlama yerinin tam ortasına getirip küçük bir üçgen şeklinde katlayın. Yeniden katlama yerinin izini belli edip katı açın.
  • Yeniden aynı sivri ucu bu sefer ikinci katlama yerinin orta noktasına gelecek şekilde daha küçük üçgen şeklinde katlayıp açın. Aynı işlemi diğer sivri uç içinde yapın.
Kağıttan Saat Yapımı Resimli Anlatım
Kağıttan Saat Yapımı Resimli Anlatım
  • Katlama yerlerini belli ettikten sonra sivri uçları katlama yerlerinin üzerine aşamalı olarak katlayın. Bu şekilde uç kısımları sivri uzun bir kağıt elde edeceksiniz.
  • Bu kağıdı uzunlamasına orta noktasından katlayın.
  • Katlama yerinin iki tarafından küçük bir üçgen şeklinde katlayın.
  • Bu üçgenleri içe doğru katlayın.
  • Saatin kordon kısmını oluşturan kısımları inceltecek şekilde iki tarafından katlayın.
  • Sonrasında kordon kısımlarını yana doğru açıp ortadaki kutucuğa elinizle şekil verin.

Tüm bu aşamalardan sonra kağıttan saat yapımı tamamlanmış oluyor. İsterseniz kordonuna renkli kalemler ile minik desenler çizerek süsleme yapabilirsiniz. Kutucuğun üzerine de rakamları yazabilir ya da sevimli bir sticker yapıştırabilirsiniz. Evde bu keyifli kendin yap çalışmasını denemek isteyenlerin işini kolaylaştırmak için aşağıda kağıttan saat yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Karton ile sevimli bir saat yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız kartondan saat nasıl yapılır? yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial