Kağıttan Kapaklı Kalemlik Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Kalemlik her yaştan öğrencinin severek kullandığı bir okul eşyasıdır. Evde kolay okul eşyası yapmak isteyenlerin çoğu da kalemlik yapmayı tercih etmektedir. Siz de evde kendiniz veya sevdikleriniz için kolay bir şekilde kalemlik yapmak isterseniz yazımızda anlatacağımız yöntemi uygulayabilirsiniz. Önerimizi değerlendirmek isterseniz kağıttan kapaklı kalemlik yapımı hakkındaki detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kağıttan Kapaklı Kalemlik Yapımı

Evde kağıt kalemlik yapmak için farklı yöntemler uygulanmaktadır. Biz sizlerle bu yöntemlerden en kolay olanını paylaşıyoruz. Kağıdı zarf şeklinde katladıktan sonra bunun üst kısmına kapak yaparak harika bir tasarım oluşturabilirsiniz. Zevkinize uygun renklerde kağıtlar kullanarak yapacağınız kalemliğin üzerine renkli kalemler ile sevimli resimler çizebilir veya sticker yapıştırabilirsiniz. İsterseniz kalemliği desenli kağıt kullanarak da yapabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz.

Kağıttan Kapaklı Kalemlik
Kağıttan Kapaklı Kalemlik

Gerekli Malzemeler

 • 2 tane beyaz ya da renkli A4 kağıt
 • Makas
 • Yapıştırıcı
 • Cetvel
 • Renkli kalemler

Kağıtlardan birisi ile kalemliğin kapağı yapılacağı için bunun renginin farklı olması tasarımın güzelliğine katkı sağlayacaktır.

Kağıttan Kapaklı Kalemlik Nasıl Yapılır?

Kağıt ve diğer malzemeler hazır ise kapaklı kalemlik yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

 •  Kağıdı kenar kısımlarından aynı boyutta olmak üzere içeri doğru bir kere katlayın. Paylaştığımız örnek çalışmada içeri doğru 9 cm ebatında katlama yapılmıştır.
 • Bu katlamadan sonra kat yerlerini açın. Yukarıdan katlama yerine doğru küçük üçgen şeklinde iki kenarından kağıdı katlayın. Bu katlama yerlerini yapıştırıcı ile yapıştırın.
Kağıttan Kapaklı Kalemlik Resimli Anlatım
Kağıttan Kapaklı Kalemlik Resimli Anlatım
 • Kağıdın alt kısmından içeri doğru 1 cm ebatında bir şerit olarak katlama yapın.
 • Katladığınız yerin üzerine yapıştırıcı sürün. Kağıdı resimde gördüğünüz gibi katlayıp yapıştırın.
 • Kalemliğin kapak kısmı için farklı renkte ya da aynı renkte bir parça kağıt kullanabilirsiniz.
 • Bu kağıdı kalemliğin ağız kısmının enine göre kesin. Üst kısmından 1 cm şerit şeklinde katlama yapın. Bu katladığınız yere yapıştırıcı sürüp kalemliğin üst kısmına yapıştırın.

Tüm bu aşamalardan sonra kağıt kalemlik yapımı tamamlanmış oluyor. İsterseniz üzerine renkli kalemler ile zevkinize göre süsleme yapabilir ya da sticker yapıştırabilirsiniz. Evde bu keyifli kendin yap çalışmasını denemek isteyenlerin işini kolaylaştırmak için aşağıda kağıttan kalemlik yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Kağıt ile farklı modelde bir kalemlik yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız kağıttan kalemlik yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial