Kağıttan Kalpli Kitap Ayracı Yapımı

Kağıttan Kalpli Kitap Ayracı Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Bu yazımızda sizlerle kağıttan kalpli kitap ayracı yapımı hakkında bilgiler paylaşıyoruz. Kitap okumayı seviyorsanız evde kendiniz için istediğiniz renkte çok güzel kalpli kitap ayracı yapabilirsiniz. Kitabın sayfalarına geçirerek kullanacağınız ayraç güzel görünümü nedeni ile de çok hoşunuza gidecektir. Kağıttan kalpli kitap ayracı yapmak isterseniz bunun için gerekli olan malzemeler ve yapım aşamasının detayları aşağıda verilmiştir.

Kağıttan Kalpli Kitap Ayracı Yapımı

Kağıttan kalpli kitap ayracı yapmak oldukça kolaydır. Renkli kağıdı uygun ebatta kesip bunu katlayarak kısa sürede güzel bir kalpli ayraç yapabilirsiniz. Çocuklar sevimli kitap ayraçları kullanmayı sevdikleri için kalplerin üzerine onların ilgisini çekecek şekiller çizebilirsiniz. Hatta uygulamayı çocuğunuzla birlikte yaparak onun el becerisinin gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

Kağıttan Kalpli Kitap Ayracı
Kağıttan Kalpli Kitap Ayracı

Sizlerle paylaştığımız örnek çalışmada 5×10 cm ebatında kağıtlar kullanılmış. Daha büyük kalp yapmak isterseniz boyutunu büyültebilirsiniz. Bu kolay uygulama sayesinde evde farklı renk ve boyutlarda kalpli kitap ayraçları yaparak bunları sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • Kağıt
 • Renkli boyalar (kuru ya da keçeli)
 • Makas
 • Şeffaf bant

Uygulamanın yapımında istediğiniz renkte A4 kağıt ya da origami kağıdı kullanabilirsiniz.

Kağıttan Kalpli Kitap Ayracı Nasıl Yapılır?

 • Kağıttan kitap ayracı yapmak için ilk olarak kağıdı ayarlayın. Kağıdı uzun kısmı eni olacak şekilde önünüze alın. 5 cm’lik kısmı ikiye katlayın.
 • Sonrasında enlemesine de kağıdı ikiye katlayın. Enlemesine katladığınız yerden kağıdı açın, bu şekilde iz yapmanız yeterli.
 • Kalbi yapmak için kağıdın sağ tarafındaki kısmı kenarı üçgen gelecek şekilde katlayın. Bu şekilde kağıdın alt kısmı üçgen üst kısmı ve yan kısımları dik şekilde gelecek.
 • Aynı işlemi diğer kanat için de yapın. Bu şekilde kalbin alt kısmı hazır olacak.
 • Üst kısım için kalbin ortası ve kenarlarına şekil verecek şekilde arkaya doğru katlama yapın. Katladığınız kısım ve kalbin bozulmaması için ayracın arka kısmını çevirin. Şeffaf bant ile bantlayın.
 • Kullandığınız kağıtlar desenli ya da renkli kağıt ise ayracı bu şekilde bırakabilirsiniz. Sade bir kağıt ise boyalardan yardım alıp desenler çizerek şekil ve renk verebilirsiniz.
 • Hazır olan bu ayraçları kitap okurken kaldığınız sayfayı içine koyarak kullanabilirsiniz.

İsterseniz aynı uygulamayı for kartonu ile de yapabilirsiniz. Karton kağıda oranla daha kalın olduğu için kitap ayracını daha uzun süre kullanabilirsiniz. İsterseniz ayracı beyaz kağıt ile yapıp üzerini boyayarak istediğiniz şekilde süsleyebilir, isim yazabilirsiniz. Evde bu keyifli çalışmayı denemek isteyenler için aşağıda kağıttan kalpli kitap ayracı yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Evde farklı bir malzeme ile kitap ayracı yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız meyve suyu kutusundan kitap ayracı yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Kaynak: www.kadinhanem.com

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial