Kağıttan Gül Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Kağıt çiçekler dekoratif süs yapımında sıkça kullanılmaktadır. Sizin de dekor ürünü olarak ya da yapacağınız çalışmada kullanmak için kağıt çiçeğe ihtiyacınız varsa yazımızda anlatacağımız kolay yöntemi uygulayabilirsiniz. Bu şekilde hiç zorlanmadan istediğiniz renk ve boyutta gül yapma imkanı bulabilirsiniz. Kendi yaptığınız çiçeği resim çerçevesi süslemek için kullanabilir ya da çok sayıda gül yaparak bunları bir vazoya koyabilirsiniz. Önerimizi değerlendirmek isterseniz kağıttan gül yapımı için gerekli olan malzemeleri ve uygulamanın detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kağıttan Gül Yapımı

Evde kağıttan gül yapmak için farklı yöntemler uygulanmaktadır. İncelediğiniz çalışmaları yapmak size zor geliyorsa daha kolay bir yöntem deneyebilirsiniz. Bir kağıda daire çizerek bunu anlatacağımız şekilde makas ile kesip harika bir gül yapabilirsiniz. Sizinle paylaştığımız örnek çalışmada çiçek yapmak için renkli kağıtlar kullanılmış. Siz isterseniz beyaz kağıt da kullanabilirsiniz. Elinizde değerlendirmek istediğiniz gazete ve dergi kağıtları varsa bunları da uygulamanın yapımında kullanabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • İstediğiniz renkte kağıt
 • Makas
 • Yapıştırıcı
 • Yuvarlak cisim ( daire çizmek için )
 • Kalem

Uygulamanın yapımında yapıştırıcı olarak sıvı yapıştırıcı, stick yapıştırıcı yada tutkal kullanabilirsiniz.

Kağıttan Gül Nasıl Yapılır?

Kağıt ve diğer malzemeler hazır ise kağıttan gül yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz. Yapacağınız gülün boyutu kağıda çizeceğiniz daireye bağlıdır. Büyük bir daire çizerseniz yapacağınız gül de büyük olacaktır. Küçük gül yapmak içinde dairenin küçük olması gerekmektedir.

 • Kağıda yuvarlak cisim yardımı ile daireyi çizin ve makas ile kesin.
 • Daire şeklindeki kağıdın kenarından içeri doğru küçük bir kesik atın.
 • Bu yaptığınız kesiğin yanından kağıdın ortasına doğru yuvarlak şekilde kesmeye devam edin. Bunu yaparken kesiğin başlangıçtaki şeridin kalınlığına uygun olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Bu konuda zorlanırsanız kalem ile dairenin içinden dışına doğru spiral şeklinde çizim yapabilirsiniz. Daha sonra bu çizdiğiniz yerlerden makas ile kesin.
Kağıttan Gül Yapımı Resimli Anlatım
Kağıttan Gül Yapımı Resimli Anlatım
 • Anlattığımız şekilde kağıdı kestikten sonra kağıdın dış kısmından başlayarak ince rulo şeklinde sarmaya başlayın. Sarma işlemi sırasında mümkün olduğunca sıkı sarmaya özen gösterin.
 • Kağıdın gelişine göre bir tarafını daha sıkı diğer tarafını daha bol olarak sarabilirsiniz.
 • Kağıdı sardıktan sonra serbest bırakın.
 • En altta kalan kalın kısma yapıştırıcı sürün ve sardığınız kısmı üzerine bastırıp yapıştırın.

Tüm bu aşamalardan sonra kağıttan gül yapımı tamamdır. Hazırladığınız dekoratif gülü istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Yazımızda anlattığımız kolay kendin yap çalışması sayesinde evde istediğiniz renk ve boyutta dekoratif gül yapabilirsiniz. Evde bu kolay çalışmayı denemek isteyenler aşağıda paylaştığımız videoyu izleyebilirler. Farklı bir yöntem ile çiçek yapmak isterseniz, kağıttan kolay çiçek yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial