Kağıttan Gül Nasıl Yapılır
Sosyal medyada paylaş

Kağıttan gül nasıl yapılır bunu öğrenerek siz de evde çok güzel yapay çiçekler tasarlayabilirsiniz. Kağıt çiçek salon ve oturma odasının dekorasyonunda kullanabildiği gibi kapı ve duvar süsü tasarımında da kullanılmaktadır. Kağıt çiçekler zarif ve şık tasarımları nedeni ile hediye paketi süslerken de işinize yarayabilir. Kağıttan gül yapmak için gerekli olan malzemelerin listesini ve uygulamanın yapılışı hakkındaki detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Kağıttan Gül Nasıl Yapılır?

Kağıttan Gül Nasıl Yapılır
Kağıttan Gül Nasıl Yapılır

Evde kağıt gül yapımı oldukça kolaydır. İstediğiniz renkte kağıtları uygun şekillerde kestikten sonra bunlarla çiçek yapraklarını hazırlayarak bunları iç içe yapıştırarak çok güzel güller yapabilirsiniz. Bu kağıttan güllere sap da yaparak bunları vazoya koyarak evinizin dekorunu daha güzel bir hale getirebilirsiniz. Uygulamayı yaparken doğru katlama tekniğini uygularsanız güzel bir tasarıma imza atabilirsiniz. Gül yapmak için renkli A4 kağıt kullanabilirsiniz. 1 tane A4 kağıttan tek bir gül çıkmaktadır. Yapacağınız gül sayısına göre kaç tane kağıda ihtiyacınız olduğunu buna göre hesaplayabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • İstediğiniz renkte A4 kağıt
 • Kalem
 • Makas
 • Yapıştırıcı
 • 1 tane plastik şişe kapağı ( çiçek yapraklarını hazırlarken çizim yapmak için )

Kırtasiye ve hobi malzemeleri satan yerlerde istediğiniz renkte A4 kağıt bulabilirsiniz. Gülleri tek renkli yapabileceğiniz gibi isterseniz iki farklı renkte kağıt kullanarak değişik tasarımlar da oluşturabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz.

Kağıttan Gül  Yapımı

Kağıttan gül yapmak için 3 tane aynı boyutta kare şeklinde kağıt gerekmektedir. Bunun için istediğiniz renkte bir A4 kağıdı üçgen şeklinde katlayın ve kenardaki fazlalığı makas ile kesin. Bu kare şeklindeki kağıdı önce ikiye katlayın ve sonra tekrar ikiye katlayarak küçük kareler haline getirerek kesin. Bu şekilde küçük kare şeklinde kağıtları hazırladıktan sonra gül yapımı için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

 • Kare şeklindeki kağıdı köşelerden katlayarak üçgen yapın. Sonra 2 kere daha katlayarak küçük bir üçgen oluşturun.
 • 3 kağıdı da bu şekilde yaptıktan sonra üçgen kağıtların ortasına plastik şişe kapağını koyarak tek kenarını çizin. Bu çizdiğiniz yeri makas ile kesin.
 • Bu kağıtların katlarını açtığınız zaman ortaya yonca şekli çıkacak. Bu kağıdı ortadan ikiye katlayın ve bunu açarak diğer tarafı da ikiye katlayın.
 • Bunu yaptığınızda yoncalarda 8 tane üçgen şeklinde parça olacak.
 • Şimdi sıra bu yoncalardan parçalar keserek çiçek yapraklarını hazırlamaya geldi. İlk yoncadan 1, ikinciden 2 ve 3. yoncadan da 3 parça kesin.
 • En büyük parçanın kenarına yapıştırıcı sürerek diğer kenarı bunun üzerine hafifçe bastırarak yapıştırın. Böylece kase şeklinde bir görüntü oluşacak.
 • Büyük parçaları bu şekilde yapıştırın. Son iki küçük parçayı ise döndürüp kıvırdıktan sonra uçlarını yapıştırabilirsiniz.
 • Hazırladığınız parçaları bu şekilde kullanabilir ya da yaprakları çöp şiş yardımı ile dışa doğru kıvırarak da kullanabilirsiniz.
 • Gül yapraklarını sıcak silikon ya da güçlü bir yapıştırıcı ile iç içe yapıştırarak uygulamayı tamamlayabilirsiniz.

İsterseniz yaptığınız güle bir sap yaparak bunu bir vazoya koyabilir ya da farklı bir şekilde kullanabilirsiniz. Bu kolay kendin yap çalışmasını denemek isteyenler için aşağıda kağıttan gül yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Evde kolay bir şekilde kağıt çiçek yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız kağıt çiçek yapımı resimli anlatıma göz atabilirsiniz.

Bu güzel video için KadinHanem YouTube kanalına teşekkür ederiz.

https://youtu.be/yUFwcG0vbqg

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial