Kağıttan Fiyonk Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Fiyonk, dekoratif süs yapımından taç ve hediye paketi süslemesine kadar birçok farklı kendin yap çalışmasında kullanılmaktadır. Kağıt, eva ve keçe gibi malzemeler kullanılarak evde harika fiyonklar yapılmaktadır. Bu konuda işinizi kolaylaştırmak için yazımızda kağıttan fiyonk yapımı hakkında örnek bir çalışma paylaşıyoruz. Evde istediğiniz renk ve boyutta fiyonk yapmak isterseniz uygulamanın detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kağıttan Fiyonk Yapımı

Evde kağıt fiyonk yapmak için düz beyaz kağıt, renkli veya desenli kağıt kullanabilirsiniz. Düz beyaz kağıt ile fiyonk yapacaksanız uygulama öncesinde bunun üzerine renkli kağıtlar ile minik desenler yaparak daha şık görünmesini sağlayabilirsiniz. Evde kutlama yapacağınız zaman kağıt süs kullanmak isterseniz farklı renk ve boyutlarda fiyonklar tercih edebilirsiniz. Sevdiklerinize vereceğiniz hediyelerin paketinde de kendi yaptığınız fiyongu kullanabilirsiniz. Fiyonk yapımında kare şeklinde kağıt kullanılmaktadır. Bu kağıdın boyutunu hazırlamak istediğiniz fiyongun büyüklüğüne göre ayarlayabilirsiniz. Büyük bir fiyonk hazırlamak için 21×21 cm boyunda kağıt kullanabilirsiniz. Orta boy fiyonk için 15×15 cm, küçük fiyonk içinse 10×10 cm boyutunda kare kağıtlar kullanabilirsiniz

Kağıttan Fiyonk
Kağıttan Fiyonk

Gerekli Malzemeler

 • İstediğiniz renkte kare şeklinde kağıt
 • Makas
 • Yapıştırıcı

Kağıttan Fiyonk Nasıl Yapılır?

Kare şeklinde kağıdı hazırladıktan sonra aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygulayarak kısa sürede güzel bir fiyonk yapabilirsiniz.

 • Kağıdı karşılıklı çapraz kenarlarından bir kere üçgen şeklinde katlayıp açın. Aynı işlemi diğer köşeler için de yapın.
 • Sonrasında katları açın. Açtığınız katların yerlerinden makas ile kesin.
 • Kağıdın tam ortasında küçük bir kare şeklinde kesilmeden kalan yer bırakın.
 • Kağıdın alt kısmında yer alan üçgeni ortadaki minik kareye kadar kesin.
 • Yukarıdaki üçgeni de bu minik kareden başlayarak diğer boş kalan kısma doğru katlayın.
 • Bu katlama yerini sabitlemek için yapıştırıcı ile yapıştırın. Kare şeklindeki kağıdın diğer kenarlarını hafif içeri doğru yuvarlak olarak kesin.
Kağıttan Fiyonk Yapımı Resimli Anlatım
Kağıttan Fiyonk Yapımı Resimli Anlatım
 • Fiyonk şeklini vermek için kenarlardaki hafif sivri gelen uçları orta kısımdaki küçük kare üzerine doğru katlayın. Fiyonk şeklini tam alabilmesi için hafifçe kenardan iz çıkarın.
 • Katladığınız sivri köşeleri yapıştırıcı ile bu kare üzerine yapıştırın.
 • En son sabitlemek için küçük bir kare kesip fiyongun ortasına yapıştırın. Fiyongun altta kalan uçlarını istediğiniz şekilde kesip son şeklini verin.

Tüm bu aşamalardan sonra kağıt fiyonk yapımı tamamlanmış oluyor. Bu yazımızda sizlerle kağıt fiyonk nasıl yapılır? sorusunun cevabı olabilecek bir örnek çalışma paylaştık. Evde bu kolay kendin yap çalışmasını denemek isterseniz aşağıda paylaştığımız kağıt fiyonk yapımı videosuna göz atabilirsiniz. Kolay gelsin. Fiyongu farklı bir malzeme ile yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız eva ile kolay fiyonk yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial