Kağıttan Fiyonk Nasıl Yapılır
Sosyal medyada paylaş

Fiyonk zarif ve şık görünümü nedeni ile hediye paketi ve toka süslemesinden, dekoratif süs yapımına kadar birçok farklı şekilde kullanılmaktadır. Evde fiyonk yapmak isterseniz kumaş, kurdele, keçe, eva ve kağıt gibi malzemeler kullanabilirsiniz. Biz bugün sizlerle kağıttan fiyonk nasıl yapılır? sorusunun cevabını paylaşıyoruz. Yazımızda bahsedeceğimiz kolay yöntemi uygulayarak siz de evde istediğiniz renk ve boyutta kağıt fiyonk yapabilirsiniz. Önerimiz dikkatinizi çektiyse uygulamanın yapımı için gerekli olan malzemelerin listesini ve yapım aşamasının detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Kağıttan Fiyonk Nasıl Yapılır?

Evde kağıttan güzel bir dekoratif süs yapmak isterseniz fiyonk yapmayı deneyebilirsiniz. Elinizde başka çalışmalardan kalan kağıtlar varsa bunları kağıttan fiyonk yapımı için kullanarak değerlendirebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken kağıdı yapmak istediğiniz fiyonga uygun boyutta bir kare olarak kesmek ve aşağıda size anlatacağımız adımları dikkatli bir şekilde uygulamak. Şık görünümlü fiyonk yapmak isterseniz uygulama öncesinde kağıdın üzerine desen çizebilir veya kendinden desenli olan kağıtlardan kullanabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz.

Kağıttan Fiyonk
Kağıttan Fiyonk

Gerekli Malzemeler

 • İstediğiniz renkte kağıt
 • Kalem
 • Cetvel
 • Makas
 • Yapıştırıcı

Kağıttan Fiyonk Yapımı

Kağıt ve diğer malzemeler hazır ise güzel bir fiyonk yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

 • İlk olarak kağıdın üzerine cetvel ve kalem yardımı ile istediğiniz büyüklükte bir kare çizin ve bunu makas ile güzelce kesin. Bu karenin boyutunu yapmak istediğiniz fiyonga göre ayarlamanız gerekmektedir.
 • Kestiğiniz bu kare parçanın kenarlarından içe doğru makası geçirerek ortaya doğru kesik yapın.
 • 4 kenara da bu kesiklerden yapın. Kesikleri yaparken ortada biraz boşluk bırakmanız gerekiyor.
 • Bunu yaptığınızda 4 tane üçgen parça oluşacak. Bu üçgen parçalardan birisinin kenarlarını makas ile keserek şerit haline getirin.
 • Yaptığınız şeridin karşısındaki üçgen parçanın ortasından bu şeride uygun kalınlıkta bir parçayı makas ile keserek çıkarın.
 • Üçgen şeklindeki parçaların kenarlarını ortaya getirerek yapıştırıcı ile yapıştırıp birleştirin. Yukarıdaki şeridi bu ek yerinin üzerinden geçirin ve arka tarafa güzelce yapıştırarak sabitleyin.
 • Son olarak fiyongun aşağıdaki parçalarını makas ile keserek şekil verin.
 • Tüm bu aşamaları yaptığınızda ortaya güzel bir fiyonk çıkacaktır. Fiyongu süslemek isterseniz ortasına küçük parlak bir taş, boncuk ya da pul yapıştırabilirsiniz.

Tüm bu aşamalardan sonra kağıttan fiyonk yapımı tamamdır. Bu kolay yöntem sayesinde evde kısa sürede istediğiniz renkte fiyonklar yaparak bunları hediye paketi süslemesinde ya da dekoratif süs olarak kullanabilirsiniz. Bu uygulamayı denemek isteyenlerin işini kolaylaştırmak için aşağıda kağıttan fiyonk resimli anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. İsterseniz fiyonk yapmak için keçe veya eva da kullanabilirsiniz. Bu konuda örnek bir çalışma incelemek isterseniz daha önce paylaştığımız eva ile nasıl fiyonk yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Kağıttan Fiyonk Yapımı Resimli Anlatım
Kağıttan Fiyonk Yapımı Resimli Anlatım

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial