Kağıttan Çanta Nasıl Yapılır
Sosyal medyada paylaş

Bugün sizlerle kağıt ile çanta yapabileceğiz kolay bir kendin yap çalışması paylaşıyoruz. Renkli kağıtlar ile yapacağınız minik çantaların içine sürpriz hediyeler koyarak sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz. Elinizde başka çalışmalardan artan kağıtlar varsa bunları çanta yapımında kullanarak değerlendirebilirsiniz. Bu çalışmayı evde çocuğunuzla yaparak birlikte keyifli vakit geçirebilirsiniz. Uygulamanın yapımı hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz, kağıttan çanta nasıl yapılır? sorusunun cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kağıttan Çanta Nasıl Yapılır?

Kağıttan çanta yapmak için renkli veya desenli kağıt kullanabilirsiniz. İsterseniz düz beyaz kağıdın üzerine renkli kalemlerle küçük desenler yaparak kendi özel tasarımınızı oluşturabilirsiniz. Bu sevimli çantaları isterseniz dekoratif süs olarak da kullanabilirsiniz. Basit bir katlama tekniği uygulayarak yapacağınız kağıt çanta sevimli görünümü ile çocuğunuzun da hoşuna gidecektir. Biz sizlerle örnek uygulamada kağıttan mini çanta yapımı paylaşıyoruz. Siz isterseniz büyük boyutta kağıt kullanarak daha büyük çanta yapabilirsiniz. Şimdi sizi daha fazla merakta bırakmadan kağıttan çanta yapımı için gerekli malzemeleri veriyoruz.

Kağıttan Çanta Nasıl Yapılır
Kağıttan Çanta Nasıl Yapılır

Gerekli Malzemeler

 • İstediğiniz renkte A4 kağıt
 • Kalem
 • Cetvel
 • Makas
 • Yapıştırıcı

Bunların dışında yapacağınız çantayı süslemek için renkli kalemler kullanabilir veya üzerine sticker yapıştırabilirsiniz.

Kağıttan Çanta Yapımı

Sizlerle paylaşacağımız örnek çalışmada 15×7 cm bir kağıt ile mini çanta yapılmıştır. Siz daha büyük hediye çantaları yapmak isterseniz kağıt ebatını büyütebilirsiniz. Orta boy bir kağıt çanta hazırlamak için A4 kağıdı boyutu uygun olacaktır. Bu ön bilginin ardından uygulamanın yapımına geçebiliriz.

 • İlk olarak kağıdı yapmak istediğiniz çantanın boyutuna uygun olarak kesin.
 • Hazırladığınız bu kağıdı uzunlamasına önünüze alın. Yaklaşık 1 cm kadar içeri doğru şerit şeklinde katlayın. Bu katlama yerine yapıştırıcı sürün. Yapıştırıcı olarak istediğiniz her hangi bir yapıştırıcıyı kullanabilirsiniz. İsterseniz çift taraflı bant da yapıştırma işleminde işinize yarayabilir.
 • Yapıştırıcıyı sürdükten sonra resimde gördüğünüz gibi kağıdı ikiye katlayın ve yapıştırın. İkiye katlanan kağıdı yan çevirin. Bu sefer ortasına yakın olarak şekilde katlayın.
Kağıt Çanta Yapımı Resimli Anlatım
Kağıt Çanta Yapımı Resimli Anlatım
 • Bu katlama yeri çantanın alt kısmını oluşturacak. Katladığınız kısmı resimdeki şekilde iki yanından küçük üçgen oluşturarak katlayın. Bu katlanan yerleri yapıştırın.
 • Sonrasında elinizle alt katlama yerlerini düzeltip çantaya şeklini verin.
 • Çanta sapları için 1×10 cm iki adet şerit kesin.
 • Şeritleri çantanın ön kısmına ve arka kısmına içinden yapıştırın. İsterseniz sap olarak ip de kullanabilirsiniz.

Tüm bu aşamalardan sonra kağıttan mini çanta yapımı tamamlanmış oluyor. İsterseniz üzerine süsleme yapabilirsiniz. Yazımızda anlattığımız kolay yöntemi uygulayarak evde istediğiniz renk ve boyutta kağıt çantalar yapabilirsiniz. Uygulama hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isteyenler için aşağıda kağıt çanta yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Evde kolay hediye paketi yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız kağıttan hediye paketi yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial