Kağıt Tabaktan Köpek Balığı Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Kağıt tabaktan köpek balığı yapımı küçük çocukların keyif alarak yapacakları bir el işi çalışmasıdır. Okul öncesi etkinliklerde kağıt tabak sıkça kullanılmaktadır. Çoğumuzun evinde bulunan bu tabaklarla çok güzel çalışmalar yapılmaktadır. Bu tür çalışmalar için genelde çocukların sevdiği tavşan, kedi, köpek, kuş ve balık gibi figürler tercih edilmektedir. Bugün size bahsedeceğimiz kağıt tabaktan köpek balığı yapımı da bu çalışmalardan birisi olarak ilginizi çekebilir. Bu uygulamayı evde çocuğunuzla birlikte yapmak isterseniz gerekli malzemeler ve uygulamanın detayları hakkındaki bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Kağıt Tabaktan Köpek Balığı Yapımı

Çocukların kartondan köpek balığı yapmak için kullanabileceği en ideal malzeme kağıt tabaktır. Kartonu kesmekle uğraşmadan bunun yerine kağıt tabak kullanarak uygulamayı kolayca yapabilirsiniz. Bu çalışmayı yapmak için renkli kağıt tabaklar kullanabilirsiniz. Bu şekilde boyama yapmakla uğraşmadan köpek balığının diğer parçalarını hazırlamaya geçebilirsiniz. Beyaz bir kağıt tabak kullanacaksanız bunu boyayarak ya da tabağın içine küçük küçük kesilmiş renkli kağıtlar yapıştırarak da balığı yapabilirsiniz. Kağıt ya da karton kullanarak da köpek balığının dişlerini ve yüzgeçlerini yapabilirsiniz. Çocuğunuz küçük ise onun için bu parçaları siz hazırlayarak ondan yerlerine yapıştırmasını isteyebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 1 tane kağıt tabak

Kağıt tabak dışındaki malzemeler yapılacak köpek balığına göre değişmektedir.

Kağıt Tabaktan Köpek Balığı Nasıl Yapılır?

Renkli bir kağıt tabak kullanarak köpek balığı yapmak isterseniz buna uygun renklerde eva ve fon kartonu ile balığın yüzgeçlerini yapabilirsiniz. Daha sonra beyaz bir kağıdı da yarım ay şeklinde keserek siyah keçeli kalem ile sivri dişler yapıp, bir çift de göz hazırlayarak aşağıdaki gibi bir köpek balığı yapmanız mümkün.

Kağıt Tabaktan Köpek Balığı Yapımı
Kağıt Tabaktan Köpek Balığı Yapımı

Beyaz bir kağıt tabağın kenarından üçgen şeklinde bir parçayı makas ile kesin. Tabağı guaj boya ile mavi ya da başka bir renge boyayın. Kağıt ile uygun boyutta sivri dişler, yüzgeç ve kuyruk yapın. Kuyruk ve yüzgeci de boyadıktan sonra tüm parçaları yerlerine yapıştırarak uygulamayı tamamlayabilirsiniz. Böyle bir çalışma yapmak isterseniz aşağıdaki görselden ilham alabilirsiniz.

Kağıt Tabaktan Köpek Balığı Yapımı-1
Kağıt Tabaktan Köpek Balığı Yapımı-1

Düz renkli kağıt tabakların ağız kısmını makas ile üçgen olarak kesip, beyaz kağıt ile yaptığınız sivri dişleri bu üçgene güzelce yapıştırın. Kağıt tabaktan kestiğiniz parçayı tabağın arka tarafına dar olan yerinden yapıştırarak balığın kuyruğunu da yapın. Son olarak yüzgeçleri de yapın ve oyuncak gözleri yerlerine yapıştırarak uygulamayı tamamlayın. Kolay köpek balığı yapmak için aşağıdaki görselden ilham alabilirsiniz.

Kağıt Tabaktan Köpek Balığı Yapımı-2
Kağıt Tabaktan Köpek Balığı Yapımı-2

Bu yazımızda okul öncesi çocuklar için kağıt tabaktan köpek balığı yapımı hakkında bazı örnek çalışmalar paylaştık. Bu çalışmalardan istediğinizi evde çocuğunuzla birlikte yaparak eğlenceli vakit geçirirken onun el becerisinin gelişimine de katkıda bulunabilirsiniz. Köpek balığı yerine daha sevimli bir balık yapmak isterseniz önceden paylaştığımız, kağıt tabaktan balık yapımı resimli anlatım bu konuda işinize yarayabilir.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial