Kağıt Tabaktan Aydede Yapımı

Kağıt Tabaktan Aydede Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Kağıt tabaktan aydede yapımı okul öncesi çocukların sıkça yaptığı el işi çalışmalarından birisidir. Çocuklar güneş, ay ve yıldız gibi figürlere ilgi duydukları için bu tür çalışmalar yapmak hoşlarına gitmektedir. Bu yazımızda bahsedeceğimiz kolay uygulama sayesinde siz de evde çocuğunuzla birlikte sevimli bir aydede yapmayı deneyebilirsiniz. Bu sayede evde keyifli vakit geçirirken çocuğunuzun el becerisinin gelişimine katkıda da bulunabilirsiniz. Kağıt tabaktan aydede yapımı için gerekli malzemelerin listesini ve uygulamanın detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Kağıt Tabaktan Aydede Yapımı

Aydede sevilen bir figür olduğu için bebek ve çocuk odasında dekoratif süs olarak da kullanılmaktadır. Evde birlikte yapacağınız aydede şeklindeki dekoratif süsü odasının duvarına asmak çocuğunuzun çok hoşuna gidebilir. Evde kolay aydede yapımı için kağıt tabak kullanıldığı için nasıl bir tasarım yapacağınız elinizdeki malzemelere ve hayal gücünüze bağlı.

Gerekli Malzemeler

  • 1 tane kağıt tabak
  • Kalem
  • Makas

Bunların dışında boya, eva, fon kartonu, boncuk ya da pul gibi başka süsleme malzemeleri de kullanılabilir.

Kağıt Tabaktan Aydede Nasıl Yapılır?

Kağıt tabaktan aydede yapmak için ilk olarak kağıt tabağın yarısını ay şeklinde kesmeniz gerekiyor. Bunun için kağıt tabağa bir kalem ile çizim yaptıktan sonra çizginin hizasından dikkatli bir şekilde kesmelisiniz. Aydedeyi yaptıktan sonra bunu elinizdeki malzemelere göre istediğiniz şekilde süsleyebilirsiniz.

Kağıt tabak ile yaptığınız aydede figürüne oyuncak göz yapıştırabilir, ağız ve burun yaparak daha sevimli hale getirebilirsiniz. Simli boya kullanarak aşağıdaki gibi bir süsleme yapabilirsiniz.

Kağıt Tabaktan Aydede Yapımı-1
Kağıt Tabaktan Aydede Yapımı-1

Aydede yapmak için renkli ya da beyaz kağıt tabak kullanabileceğiniz gibi plastik tabaklardan da kullanmanız mümkün. Farklı bir tasarım yapmak isterseniz bunun için renkli tabaklardan faydalanabilirsiniz. Sarı ya da mavi tabaklardan aydede yapıp, üst tarafına bir delik açıp buradan ip geçirerek bunu çocuğunuzun odasında istediğiniz yere asabilirsiniz. Hatta küçük bir de yıldız yaparak aydedeyi daha sevimli bir hale getirebilirsiniz. Yıldız yapımında eva, fon kartonu ya da başka bir kağıt kullanabilirsiniz.

Kağıt Tabaktan Aydede Yapımı-2
Kağıt Tabaktan Aydede Yapımı-2

Beyaz bir kağıda yapacağınız aydede figürünü renkli bir tabağa yapıştırarak aşağıdaki gibi güzel bir tasarım yapabilirsiniz. Böyle bir duvar süsü çocuk odasının duvarında çok hoş durabilir.

Kağıt Tabaktan Aydede Yapımı-3
Kağıt Tabaktan Aydede Yapımı-3

Aşağıdaki örnek çalışmada beyaz kağıt tabaklar açık mavi renge boyanmış. Yapılan parlak sarı yıldızlar sayesinde ortaya güzel bir tasarım çıkmış.

Kağıt Tabaktan Aydede Yapımı-4
Kağıt Tabaktan Aydede Yapımı-4

Evde kağıt tabaktan aydede yapmak isteyenler için bu yazımızda bazı örnek çalışmalar paylaştık. Eğer kağıt tabak yoksa aynı uygulamayı karton ile de yapabilirsiniz. Çocuk odasında kullanmak için aydede figürlü şık bir süs yapmak isterseniz kağıt tabağı simli ya da metalik boyalarla renklendirerek şık tasarımlara imza atabilirsiniz. Kağıt tabaktan şemsiye yapmak isterseniz daha önceden paylaştığımız kağıt tabaktan şemsiye yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial