Kağıt İle Nasıl Rüzgar Gülü Yapılır
Sosyal medyada paylaş

Kağıt ile nasıl rüzgar gülü yapılır? sorusunun cevabı olabilecek kolay bir çalışmayı bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz. Rüzgar gülü güzel görünümü nedeni ile birçok el işi çalışmasında kullanılmaktadır. Okul öncesi çocukların yaptığı etkinliklerde de bu çalışmaya sıkça rastlıyoruz. Farklı malzemeler kullanılarak yapılan rüzgar gülü hediye paketi süslemesinden dekoratif süs yapımına kadar birçok farklı şekilde kullanılmaktadır. Siz de evde kağıt ile güzel bir rüzgar gülü yapmak isterseniz, gerekli malzemelerin listesini ve uygulamanın resimli anlatımını aşağıda bulabilirsiniz.

Kağıt ile Nasıl Rüzgar Gülü Yapılır?

Evde kolay rüzgar gülü yapımı için kağıt, karton, keçe ya da eva gibi farklı malzemeler kullanılabilir. Yapacağınız tasarımı ne şekilde kullanacağınıza bağlı olarak bu malzemeler değişebilir. Yaka iğnesi, taç ya da toka süslemesi için rüzgar gülü yapacaksanız bunun için keçe ya da eva kullanabilirsiniz. Hediye paketi süslemesi ya da dekoratif süs yapmak için ise rüzgar gülünü kağıt ya da fon kartonu gibi malzemelerle yapabilirsiniz. Keçe ile rüzgar gülü yapmak isterseniz daha önceden paylaştığımız, keçeden rüzgar gülü yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • Düz ya da istediğiniz renkte el işi kağıdı
 • Makas
 • Yapıştırıcı
 • Ahşap çubuk
 • Rüzgar gülünün ortasına yapıştırmak için küçük bir süs aksesuarı

Uygulamanın yapımı için düz ya da desenli her türlü kağıt kullanılabilir.

Kağıt ile Rüzgar Gülü Yapımı

Evde başka çalışmalardan artan kağıtlar varsa bunları rüzgar gülü yapımında kullanarak değerlendirebilirsiniz. Desenini beğendiğiniz kağıt hediye paketlerinden de rüzgar gülü yapabilirsiniz. Kolay bir şekilde rüzgar gülü yapmak için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterlidir.

 • İlk olarak kağıttan istediğiniz büyüklükte kare şeklinde bir parça kesin. Rüzgar gülünü hangi büyüklükte isterseniz kağıttan o büyüklükte kare parça kesmelisiniz.
 • Kestiğiniz kare şeklindeki kağıdı üçgen şeklinde katlayın. Daha sonra bunu açıp diğer şekilde üçgen olarak tekrar katlayın.
 • Kağıdı açtıktan sonra çizgilerin üzerinden makas ile kesin. Bunu yaparken ortadan biraz pay bırakın.
 • 4 köşeden de bu şekilde kesim yaptıktan sonra bu kesiklerden 4 tanesini ortaya doğru getirerek kıvırın. Bunu yaparken hepsini aynı köşeden kıvırmaya dikkat etmelisiniz.
 • Son olarak ortada topladığınız parçaları yapışkan sürerek birbirine tutturun.
 • Tüm bu aşamalardan sonra kağıttan rüzgar gülü yapımı tamamlanmış oluyor.

Daha şık bir tasarım yapmak isterseniz rüzgar gülünün ortasına renkli raptiye takabilir ya da küçük parlak taşlardan yapıştırabilirsiniz. Rüzgar gülünü anlattığımız şekilde yaptıktan sonra bunu ahşap bir çubuğa geçirebilirsiniz. Evde bu çalışmayı yapmak isteyenlerin işini kolaylaştırmak için aşağıda, kağıttan rüzgar gülü resimli anlatım paylaşıyoruz.

Kağıt İle Rüzgar Gülü Yapımı
Kağıt İle Rüzgar Gülü Yapımı

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial