Kağıt Bardak ile Minyatür Sepet Yapımı

Kağıt Bardak ile Minyatür Sepet Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Kağıt bardak ile minyatür sepet yapımı çok hoşunuza gideceğini düşündüğümüz bir el işi çalışmasıdır. Kağıt bardak ucuz olması ve kolay şekillendirilmesi nedeni ile günümüzde birçok el işi çalışmasında kullanılan bir malzemedir. Daha önceden sizlerle kağıt bardak ile yapabileceğiniz farklı çalışmalardan örnekler paylaştık. Bugünkü örnek uygulamada, kağıt bardak ile sepet yapımı var. Evde kendiniz tasarlayacağınız bu sevimli sepeti çocuğunuz oynayabileceği gibi bunu çocuk odasında süs olarak da kullanmanız mümkün. Şimdi sözü daha fazla uzatmadan uygulamayı yapmak için gerekli olan malzemeleri ve yapım aşamasının detaylarını paylaşıyoruz.

Gerekli Malzemeler

 • Kağıt bardak
 • Kalem
 • Makas
 • Parlak taş, boncuk ya da başka süsleme aksesuarları
 • Yapıştırıcı
 • Sepete sap yapmak için istediğiniz renkte fon kartonu

Kağıt Bardak ile Nasıl Minyatür Sepet Yapılır?

Kağıt bardaktan sepet yapmak çok kolaydır. Yapacağınız minyatür sepeti süslemek ise uygulamanın en keyifli aşamasıdır. Aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygulayarak siz de minyatür bir sepet yapabilirsiniz.

 • İlk önce makas yardımı ile kağıt bardağın ağız kısmındaki çıkıntılı yeri keserek çıkarın.
 • Sonrasında kağıt bardağın iç tarafına kalem ile üçgen şeklinde zigzaglar çizin.
 • Bu üçgen parçalardan 1 tanesini makas ile kesin, diğerini olduğu gibi bırakarak öbür üçgeni de kesin. Bu şekilde bardağın ağız kısmının tamamını makas ile yontun.
 • Fon kartonundan 1 parmak genişliğinde bir şerit hazırlayın ve bunu yapıştırıcı ile kağıt bardağın iki kenarına sabitleyerek sepete sap yapın.
 • Bu aşamadan sonra süslemeye geçebilirsiniz. Süsleme yapmak için küçük parlak taşlardan, boncuk ya da pul gibi süs aksesuarlarından kullanabilirsiniz. İsterseniz süslemeler için simli eva kağıdı da kullanmanız mümkün. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz.

Tüm bu aşamalardan sonra minyatür sepet kullanıma hazırdır. Bunun içine şekerleme doldurarak çocuğunuza verebilir ya da dekor ürünü olarak da kullanabilirsiniz. Evinizin güzel kokması için yaptığınız koku keselerini de böyle minyatür sepetlerin içine koyabilirsiniz. Sepetin süslemesi için elinizdeki her türlü artık malzemeyi kullanmanız mümkün. Bu konuda hayal gücünüzü harekete geçirerek çok güzel tasarımlara imza atabilirsiniz.

Okul öncesi çocuklar için kolay ve eğlenceli bir el işi çalışması arıyorsanız aşağıdaki resim size bu konuda ilham verebilir. Siz kağıt bardağı sepet haline getirdikten sonra süslemesini çocuğunuza bırakabiliriz. Bu minik sepeti gönlünce süslemek onun çok hoşuna gidebilir.

Kağıt Bardak ile Minyatür Sepet Yapımı
Kağıt Bardak ile Minyatür Sepet Yapımı

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial