Jüt İp ile Çiçek Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Jüt ip ile çiçek yapımı evde dekoratif çiçek tasarlamak isteyenlrtin denemek isteyeceği bir el işi çalışmasıdır. Hasır ip de denen jüt ip kendin yap çalışmalarında sıkça kullanılmaktadır. Diğer iplerden farklı yapısı ile metal, ahşap, cam ve plastik yüzeyleri kaplamak için de kullanılmaktadır. Bugün size bahsedeceğimiz kendin yap çalışmasında jüt ip kullanılarak güzel bir çiçek yapılmış. Siz de evde hasır ip ile çiçek yapmak isterseniz uygulamanın yapımı için gerekli olan malzemelerin listesini ve yapım aşamasının detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Jüt İp ile Çiçek Yapımı

Evde jüt ip ile çiçek yapmak oldukça kolaydır. Çiçek figürü dekoratif süs olarak sıkça kullanılmaktadır. Evde dekoratif ürün yaptığınız zaman bunu süslemek için çiçek kullanmak isterseniz hasır ip kullanabilirsiniz. Örgü ya da dikiş yapmadan ip ile çiçek tasarlamak isterseniz size anlatacağımız kolay yöntemi uygulayabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken jüt ipten makas ile parçalar kesmek ve bunları çiçek yaprağı şeklinde kıvırarak yuvarlak bir zemine yapıştırmak. Bu şekilde evde istediğiniz boyutta çok güzel çiçekler tasarlayabilirsiniz. Jüt ile yapacağınız çiçekleri eski bir cd üzerine yapıştırarak çok güzel dekoratif süsler yapabilirsiniz. İp ile kaplama yaptığınız yüzeyleri de bu çiçeklerle süsleyebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Jüt ip
  • Makas
  • Silikon tabancası
  • Küçük bir keçe ya da kumaş parçası

Bunların dışında çiçeğin ortasını süslemek için pul ya da boncuk kullanabilirsiniz. İp ya da hobi malzemeleri satan yerlerden jüt ip temin edebilirsiniz.

Jüt İp ile Çiçek Nasıl Yapılır?

Renkli çiçekler yapmak isterseniz uygulamanın yapımında istediğiniz renkte jüt ip kullanabilirsiniz. Listede verilen malzemeler hazır ise çiçek yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

  • İlk olarak keçe ya da umaş ile istediğiniz boyutta yuvarlak bir parça hazırlayın. Bu parça çiçeğin ortası olacağı için büyüklüğünü ona göre ayarlayabilirsiniz.
  • Sonraki aşamada makas yardımı ile jüt ipten parçalar kesmeniz gerekiyor. Bunlar çiçeği oluşturan yapraklar olacağı için hepsi aynı uzunlukta olmalı.
  • Yeteri kadar ip hazırladıktan sonra bunlardan birini elinize alıp ikiye katlayın ve ipin iki ucuna silikon sürerek bunları birleştirin.
  • Tüm ipleri bu şekilde çiçek yaprağı olarak hazırladıktan sonra diğer aşamaya geçebilirsiniz.
  • Keçeden yaptığınız yuvarlak parçayı düz bir zemine alın.
  • Çiçek yapraklarının birleşim yerlerine silikon sürerek bunları yuvarlak keçe üzerine aralarında biraz boşluk bırakarak yapıştırın.

Tüm bu aşamalardan sonra dekoratif çiçek yapımı tamamlanmış oluyor. Bunun ortasına pul, boncuk ya da küçük parlak bir taş yapıştırarak süsleme yapabilirsiniz. Bu kolay el işi çalışmasını evde denemek isteyenler için aşağıda jüt ip ile çiçek yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Evde jüt ip ile kuş yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız hasır ipten kuş yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Jüt İp ile Çiçek Yapımı Resimli Anlatım
Jüt İp ile Çiçek Yapımı Resimli Anlatım

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial