İpten Örmeden Ahtapot Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Bugün sizlerle evde çocuğunuz için kolay oyuncak yapabileceğiniz bir örnek kendin yap çalışması paylaşıyoruz. Çocuğunuz için ip ile oyuncak yapmak istiyor fakat örgü örmeyi bilmiyorsanız size bahsedeceğimiz kolay yöntemi deneyebilirsiniz. Sadece ip kullanarak kısa sürede sevimli bir oyuncak tasarlamak isterseniz ipten örmeden ahtapot yapımı hakkındaki detayları yazımızda bulabilirsiniz. Bu eğlenceli çalışmayı evde çocuğunuz ile yaparak beraber eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

İpten Örmeden Ahtapot Yapımı

Evde ipten ahtapot yapmak oldukça kolaydır. Bunun için yumuşak yapıda her türlü ip kullanılabilir. Çocuğunuzun alerjik bir cilt yapısı varsa ip seçimini bunu dikkate alarak yapmalısınız. Elinizde artık ipler varsa bunları ahtapot yapımında kullanarak ipleri değerlendirirken rengarenk bir tasarım oluşturabilirsiniz. Ahtapota göz yapmak için boncuk ya da düğme de kullanabilirsiniz. Kartonu yapmak istediğiniz oyuncağın boyutuna uygun şekilde keserek büyük ya da küçük ahtapot yapabilirsiniz.

İpten Ahtapot
İpten Ahtapot

Gerekli Malzemeler

  • İstediğiniz renkte ip
  • Bir karton parçası
  • Oynar göz
  • Ağız yapmak için küçük bir parça eva

İpten Örmeden Ahtapot Nasıl Yapılır?

İp ve diğer malzemeler hazır ise ipten ahtapot yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

  • İlk olarak ipin ucundan itibaren bunu kartona sarın.
  • Tamamını sardıktan sonra ipten kestiğiniz bir parçayı karın ile ipin arasından geçirerek sıkı bir şekilde bağlayın.
  • Daha sonra ipi kartondan çıkarın ve ahtapotun başını yapmak için bağladığınız yerden biraz boşluk bırakarak tekrar ip bağlayın.
  • Bu şekilde oyuncağın başı yapılmış oluyor. Başın aşağısını makas ile kesin ve buradaki ipleri ahtapota kol yapmak için 8 eşit parçaya ayırın.
  • Bu ipleri saç örgüsü olarak örerek açılmamaları için uçlarına ip bağlayın.
  • Son olarak ahtapotun gözlerini ve ağzını da yerine yapıştırın.

Tüm bu aşamalardan sonra ipten oyuncak yapımı tamamlanmış oluyor. Ahtapotu süslemek isterseniz örgülerin uçlarına ince bir kurdele bağlayabilirsiniz. Elinizde boncuk varsa bunlarla ahtapotun kollarına süsleme yapabilirsiniz. Evde bu kolay kendin yap çalışmasını denemek isteyenler için aşağıda ipten ahtapot yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Farklı bir malzeme ile dikişsiz ahtapot yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız eski çoraptan ahtapot yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

İpten Ahtapot Yapımı Resimli Anlatım
İpten Ahtapot Yapımı Resimli Anlatım

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial