İpten Çiçek Yapımı
Sosyal medyada paylaş

İpten çiçek yapımı dışarıdan baktığınızda zor bir uygulama gibi görünebilir. Bu çalışmayı yapmak için doğru tekniği uyguladığınızda aslında düşündüğünüz kadar da zor olmadığını görebilirsiniz. Salon ve oturma odası dekorasyonunda yapay çiçek kullanımı oldukça yaygındır. Dekoratif çiçekleri dışarıdan almak yerine evde kendiniz de rahatlıkla yapabilirsiniz. Yapay çiçek yapmak için renkli kağıt, karton, eva ya da keçenin yanı sıra bu uygulamada olduğu gibi ip de kullanabilirsiniz. İp ile yapacağınız çiçekleri dekoratif ürünleri süslemek için de kullanabilirsiniz. Bu kolay kendin yap çalışmasını denemek isterseniz ipten çiçek yapımı için gerekli olan malzemelerin listesini ve uygulamanın  videolu anlatımını aşağıda paylaşıyoruz.

İpten Çiçek Yapımı

Örgü örmeyi seviyorsanız elinizde farklı renklerde artık ipler bulunabilir. Bunları yapay çiçek yapımında kullanarak değerlendirebilirsiniz. Farklı renklerde iplerle yapacağınız çiçekleri bir vazoya koyarak evinizin dekorunu daha güzel bir hale getirebilirsiniz. Uygulamanın yapımı ponpon yapımına benzemektedir. Eğer ponpon yapmayı biliyorsanız çiçekleri hiç zorlanmadan yapabilirsiniz. Evde kolay ip çiçek yapımı için her türlü yün ipi kullanabilirsiniz. İsterseniz tek renk yerine birkaç farklı renkte ip kullanarak rengarenk bir çiçek de yapmanız mümkün.

İpten Çiçek Yapımı
İpten Çiçek Yapımı

Gerekli Malzemeler

 • 2 farlı renkte ip
 • Makas
 • Çiçeğe sap yapmak için ahşap çubuk

İpten Çiçek Nasıl Yapılır?

İpten çiçek yapmak için bunları ponpon yapar gibi sarmak gerekiyor. Bunu yapmak için dikdörtgen şeklinde kalın bir karton ya da dondurma kabının kapağını kullanabilirsiniz. İp ile güzel bir çiçek yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

 • Kapağı yan olarak tutun ve beyaz ipi 15 kere dolayın. Bunu kapaktan dikkatli bir şekilde çıkarın.
 • Daha sonra kapağın geniş tarafına diğer ipi 30 kere dolayın.
 • Çiçeğin dışını oluşturacak uzun ip öbeğini masanın üzerine koyarak hafifçe açtırın. Bunun ortasına beyaz ip öbeğini dikkatli bir şekilde yerleştirin.
 • Bir parça ip keserek bunların altına koyun ve bu ipi tam ortadan bağlayarak büzdürün.
 • İpin ucunu arkadan düğümledikten sonra ip öbeğini ikiye katlayın ve biraz pay bırakarak ip ile sıkı bir şekilde bağlayın.
 • Sonrasında çiçeğin ortasını oluşturacak ipleri makas ile güzelce kesin. Bunu yaparken ipi mümkün olduğunca kısa kesmeniz gerekmektedir.
 • Dıştaki ip katmanını da makas ile kesip gerekli düzeltmeleri yaptıktan sonra ipleri elinizle açtırın. Dıştaki ipler ortadaki iplerden biraz daha uzun kesilmelidir.
 • Son olarak çıkıntı ipleri makas ile kesin ve alt taraftan ahşap çubuk geçirerek çiçek sapı yaparak uygulamayı tamamlayın.

Bu kolay kendin yap çalışması sayesinde evde çok güzel yapay çiçekler tasarlayabilirsiniz. Bu çalışmayı denemek isteyenlerin işini kolaylaştırmak için aşağıda ipten çiçek videolu anlatım paylaşıyoruz. Bu tür çalışmalar ilginizi çekiyorsa ponpon ile meyve yapmak için daha önce paylaştığımız ponpondan meyve nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bu güzel video için KadınHanem YouTube kanalına teşekkür ederiz.

https://www.youtube.com/watch?v=3Sc3zdOqRdk

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial