İp Bebek Yapımı
Sosyal medyada paylaş

İp bebek yapımı eskiden günümüze kadar gelen bir çalışmadır. Eskiden örgü, kumaş ya da ip ile evde farklı oyuncaklar yapılmaktaymış. Bu oyuncaklardan birisi de ip bebektir. İp ile yapılan bu sevimli bebekleri kız çocuklar çok sevmektedir. Günümüzde bu bebekler farklı şekillerde tasarlanarak daha şık yapılmaktadır. Elinizde artık ipler varsa bunları bebek yaparak değerlendirebilirsiniz. İstediğiniz renkte yapacağınız bebeği çocuğunuz oynayabilir ya da bunu dekoratif süs olarak da kullanabilirsiniz. Evde ip bebek yapmak isterseniz bunun için gerekli olan malzemeleri ve uygulamanın resimli anlatımını aşağıda bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • Bebeği yapmak için istediğiniz renkte ip
 • Bebeğe saç yapmak için uygun renkte bir ip
 • Karton parçası
 • Makas

İp Bebek Nasıl Yapılır?

Evde ip bebek yapmak isterseniz bunun için aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygulamanız yeterlidir.

 • İlk olarak makas yardımı kartondan dikdörtgen şeklinde bir parça kesin. ( İp bebeği hangi boyda yapmak istiyorsanız kartonu da o büyüklükte kesmelisiniz. )
 • Sonraki aşamada ipi kartona güzelce sarın. Dolgun ve güzel bir bebek yapmak için ipi biraz fazla sarmalısınız.
 • Yeteri kadar ip sardıktan sonra bir parça ipi kartonun üst tarafından geçirin ve bunu büzdürerek düğüm yapın.
 • İpi kartondan çıkarın ve ipten biraz daha kesin. Yukarıdan biraz pay bırakarak ipi boğum yapıp bağlayın.
 • Baş ve gövde için bu şekilde iki tane boğum yaptıktan sonra alt tarafa makası sokun ve dikkatli bir şekilde keserek iplerin ucunun açılmasını sağlayın. Bu şekilde bebeğin elbisesi de yapılmış oluyor. Eğer elbiseli olmasını istemiyorsanız bu aşamada ip öbeğini ikiye ayırın ve bunların alt tarafını bağlayarak pantolon görünümü verin.
 • Daha sonra ipten kartona biraz daha sarın. Bunu kartondan çıkardıktan sonra iki ucundan biraz pay bırakarak iple bağlayın. Uçlarını makas ile keserek açtırın. Bu şekilde kolu yaptıktan sonra bunu bebeğin gövde kısmından yanlamasına geçirerek takın.
 • Saçları yapacağınız ipi de kartona sarın. Bunu kartondan çıkardıktan sonra ip bebeğin başından geçirin ve alt tarafta görünmeyecek şekilde bağlayın. Sonrasında ipin ucunu makas ile keserek saç yapımını tamamlayın.
 • Tüm bu aşamalardan sonra ip bebek yapımı tamamlanmış oluyor. Bunu dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

Bu pratik uygulama sayesinde evde her renk ve boyutta çok güzel ip bebekler yapabilirsiniz. Elinizde farklı renklerde artık ipler varsa bunları birbirine ekleyerek, rengarenk bir bebek de yapabilirsiniz. Yaptığınız ip bebeğe boncuk ya da buna benzer malzemelerle göz de yapabilirsiniz. Bu uygulama hakkında daha iyi fikir sahibi olmak isterseniz, ipten oyuncak bebek yapımı yazımıza da göz atabilirsiniz. Bu çalışmayı evde denemek isteyenlerin işini kolaylaştırmak için aşağıda, ip bebek yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz.

İpten Oyuncak Bebek
İpten Oyuncak Bebek
İp Bebek Yapımı
İp Bebek Yapımı

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial