İp Baskısı Yapımı
Sosyal medyada paylaş

İp ve boya ile yapılan baskı çalışmasını hem yetişkinler hem de çocuklar çok sevmektedir. İpin üzerine fırça yardımı ile farklı renkte boyalar sürülüp bunlar düz beyaz kağıdın arasına koyularak ip baskısı yapılmaktadır. Bu yöntem ile ortaya çok güzel tasarımlar çıkmaktadır. Küçük çocuğunuz varsa evde onunla ip baskısı yaparak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Bu tekniği kullanarak yaptığı çalışmayı çocuğunuz odasının duvarına asabilir. Evde ip baskısı yapımı hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz yazımızın devamına göz atabilirsiniz.

İp Baskısı Yapımı

Evde ip baskısı yapmak için çok fazla malzemeye ihtiyaç yoktur. Bir parça ip, sulu boya ve beyaz bir kağıt ile çocuklar çok güzel baskı çalışmaları yapabilirler. Patates, elma ve soğan gibi sebze ve meyvelerin yanı sıra tuvalet kağıdı rulosu, şişe mantarı, plastik çatal, balon ve sünger gibi malzemeler kullanılarak da baskı çalışması yapılabilir. Bu konudaki örnek çalışmaları okul öncesi kategorimizde bulabilirsiniz. Farklı bir malzeme kullanarak baskı yapmak isterseniz ip kullanabilirsiniz. İpi istediğiniz renklerde boyadıktan sonra bunu beyaz bir kağıt üzerinde istediğiniz şekilde kıvırdıktan sonra kağıdı üzerine kapatın. Bir elinizle bastırırken diğer elinizle ipi çekin. İşte tüm yapmanız gereken bu kadar. Kağıdı kaldırdığınızda ortaya rengarenk bir baskı çıkacaktır.

Gerekli Malzemeler

  • İp
  • Sulu boya
  • Düz beyaz kağıt
  • Peçete

İp Baskısı Nasıl Yapılır?

Listede verilen malzemeler hazır ise ip baskısı yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

  • İpten kullanacağınız kağıdın boyutuna uygun uzunlukta bir parça kesin.
  • İpin üzerini sulu boya ile güzelce boyayın. Güzel bir tasarım olması için ipi birkaç farklı renkte boyayabilirsiniz.
  • İpin başlangıç ve bitiş yerinde biraz pay bırakarak bu kısımları boyamayın.
İp Baskısı Yapımı Resimli Anlatım
İp Baskısı Yapımı Resimli Anlatım
  • Düz bir zemine beyaz kağıdı alın ve üzerine boyadığınız ipi ikiye katlayarak yerleştirin.
  • İkiye katladığınız ipe S ya da farklı şekiller vererek harika tasarımlar oluşturabilirsiniz.
  • Daha sonra kağıdı ikiye katlayın. İpin olduğu yere elinizle bastırın ve diğer elinizle de ipi çekerek çıkarın.

Tüm bu aşamalardan sonra ip ile baskı yapımı tamamlanmış oluyor. Kağıdı açarak tasarımın nasıl olduğuna bakabilirsiniz. İsterseniz aynı şekilde kağıdın boş kalan yerinde bir baskı daha yapabilirsiniz. Bu kolay yöntem sayesinde çocuklar evde çok güzel baskı çalışmaları yapabilirler. Evde bu keyifli çalışmayı denemek isteyenler için aşağıda ip baskısı yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Farklı bir teknik ile baskı çalışması yapmak isterseniz, pastel boya baskısı ile kalp yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial