İp Baskısı Nasıl Yapılır
Sosyal medyada paylaş

İp baskısı nasıl yapılır? sorusunun cevabını öğrenerek farklı bir baskı tekniği deneme imkanı bulabilirsiniz. Başta patates ve elma olmak üzere birçok meyve sebze kullanılarak çok güzel baskılar yapılmaktadır. Farklı şekillerdeki yapraklar ve daha birçok malzeme baskı yapımında kullanılabilir. Bugün sizlere bahsedeceğimiz çalışmada ip kullanılarak çok güzel bir baskı yapılıyor. Okul öncesi çocukların en çok yaptığı etkinlikler arasında baskı çalışmaları da bulunmaktadır. Bu uygulamayı sadece çocuğunuz değil siz de yapabilirsiniz. İp baskısı tekniğini kullanarak çok güzel panolar yapmanız mümkün. Evde ip baskısı yapmak isterseniz bunun için gerekli malzemelerin listesini ve uygulamanın resimli anlatımını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Bir tahta parçası ( küçük kare ya da dikdörtgen bir parça olabilir. )
  • İplik
  • Makas
  • İstediğiniz renkte guaj boya
  • Kağıt tabak
  • Kağıt

Uygulamanın yapımında kare ya da dikdörtgen her türlü tahta parçasını kullanmanız mümkün. Tahta parçası yerine kare ya da dikdörtgen şeklinde plastik parçalar da kullanılabilir.

İp Baskısı Yapımı

İp baskısı yapmak çok kolay olduğu için çocuklar bu çalışmayı zorlanmadan yapabilirler. İp baskısı yapmak için aşağıdaki adımlarını takip etmeniz yeterlidir.

  • İlk olarak ipi tahta parçasının üzerine dikkatli bir şekilde dolayın. Bunu yaparken iplerin üst üste gelmemesine dikkat etmelisiniz.
  • Kağıt tabağın içinde boyayı karıştırdıktan sonra ip doladığınız tahtayı boyaya batırın.
  • Daha sonra bunu kağıdın üzerine bastırın.
  • Bu şekilde kağıdın her yerine ya da bazı yerlerine ip baskısı yapabilirsiniz.

İsterseniz farklı renkte boyalar kullanarak rengarenk bir tasarım da oluşturmanız mümkün. İp sayesinde kağıdın üzerine renkli ve ince şeritler çıkarılabilir. Şeritlerin büyüklüğünün kullanacağınız tahta parçasının boyutuna göre değişebileceğini unutmayın. İp baskısını resimlerin kenarına çerçeve yapmak için de uygulayabilirsiniz. Okul öncesi çocukların kolay uygulayacağı bir etkinlik arıyorsanız aşağıda paylaştığımız ip baskısı yapımı resimli anlatım bu konuda işinize yarayabilir. Resimde gördüğünüz gibi uygulamanın sonunda kağıtta çok güzel şekiller meydana geliyor. Siz de evde çocuğunuzla birlikte ip baskısı yaparak çocuk odasında kullanmak için çok güzel bir pano yapabilirsiniz.

İp Baskısı Nasıl Yapılır
İp Baskısı Nasıl Yapılır

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial